Zorunlu BES Nedir? Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Detayları

1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi veya diğer adıyla otomatik BES, çalışan ve 45 yaşını doldurmamış her bireyin maaşından kesinti yapılması üzerine kurulmuş bir sistemdir. Maaş kesintisinin miktarı, pirim ve mesai gelirlerinin dışında esas aylık brüt miktarının %3’ü kadar olacaktır. Zorunlu BES nedir sorusuna cevap verdikten sonra dilerseniz bu tür devlet destekli emeklilik sisteminin ayrıntılarına değinelim.

Öncelikle bu sisteme katılmak istemeyenler için cayma hakkının mevcut olduğunu hatırlatalım. Detaylı olarak zorunlu BES prim iptali için yapılması gerekenleri önceki yazılarımızda aktarmıştık. Özetle cayma süresi sistem başlangıcından iki ay sonrasına kadar devam edecek.

Cayma kararı alan çalışanlara iki ay boyunca kesintiye uğramış ücretleri de iade edilecektir. Ancak devlet hem iş verenlere hem de çalışanlara teşvik ödemeleri yapacağını da hatırlatmakta yarar var.

Güncelleme: 2017 yılının Mart ayı itibariyle de sistemden çıkışın yüksek oranlarda olduğu belirlenmiştir.

Zorunlu BES iptal etmek için bilinmesi gerekenlerZorunlu BES İptali Hakkında

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemine geçiş yapan çalışanlara bildirim yapılacaktır. Bildirim tarihinden iki ay sonrasına kadar bu sistemden cayma hakkı tanınacaktır. Otomatik BES iptali yapmak için çalışanlar başvuruda bulunacak ve bağlı olunan emeklilik şirketi ile iletişime geçecektir. O süre zarfında kesintiye uğramış maaş miktarları 10 iş günü dahilinde geri ödenecektir.

Zorunlu BES ve Emeklilik

Bağlı olduğunuz emeklilik şirketince on yılı tamamlamış ve 56 yaşını doldurmuş emeklilik şartlarına uyum sağlayacaksınız. Zorunlu Emeklilik Sisteminde maaştan kesilecek olan %3’lük dilim asgari tutarı belirtmektedir. Dilerseniz daha fazla ödemelerde bulunabilirsiniz. Devlet Çalışanlara ve iptal hakkını kullanmayan bu sistemde yer alan kişilere yüzde 5 teşvik ödemesi yapacaktır.

İşveren ve BES

Hazine Müsteşarlığı belirli emeklilik şirketlerini bu sisteme dahil etmiştir. İşveren uygunluğu kabul edilen bu firmalardan birini seçerek çalışanını hazırlanmış olan plana dahil edecektir.

Özel Bireysel Emeklilik ve Devlet Katkısı

Halihazırda bireysel emeklilik planına sahip olan çalışanlar otomatik olarak bu sistemin içerisine dahil edilecektir. Herhangi bir iş değişikliği söz konusu olduğunda daha önceki işveren ile çalışılan firmadaki haklar yeni plana aktarılacak ve haklar korunacaktır.

İşveren zorunlu BES kapsamındaki katkı ödemesini gerekli mecralara ödemezse çalışanın kaybı telafi edilecektir. Geleceğe yönelik bu adım çalışanların inisiyatifine bırakılmakta ve aynı zamanda uzun vadede kazançlar sağlamayı vaat etmektedir.

10 Yıl Prim 56 Yaş

On yıl boyunca katkı payı ödemesi de yapan çalışanlar 56 yaşına geldiklerinde emeklilik hakkı kazanacağı için emekli olduklarında aylık düzende paralarını alabilecek ve %5 devlet katkısını da hak edeceklerdir. Aksi durumda biriken fonu topluca almak isterseniz devlet katkısı olmayacaktır.

Zorunlu BES nedir sorusuna ve otomatik bireysel emeklilik sistemi hakkında bilinmesi gereken en güncel bilgileri sizlerle paylaştık. Ayrıca ayrıntılara otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi hakkında başlıklı makalemizle ulaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar 3 “Zorunlu BES Nedir? Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Detayları” yazısı hakkında

    1. Açıkçası tasarruf ve bütçe planlaması yapmakta iyi olduğumuz söylenemez. Yararlı bir uygulama olarak görüyoruz yalnız asgari ücretin durumunu baz aldığımızda da zorunlu bes’ten çıkmak isteyene de hak veriyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir