Yüksek Kredi Notu Nasıl Korunur? | Pratik Bilgiler

Kredi notu tüketiciler için oldukça önemli bir puanlama sistemidir. Yüksek kredi notu kişilerin daha önceden kullanmış olduğu kredi kartlarının ve kredilerin ödemelerinin düzenli yapılması gereklidir. Tersine düşük kredi notu ise düzenli olmaması durumunda müşterilere verilen puanlardır.

Daha sonra alınacak olan kredilerde bu puanlama sistemine bakılır ve kredi notu yüksek olan kişilere anında kredi çıkarken kredi notu düşük olan kişiler için ise istenilen tutarda kredi çıkmayacaktır. Kısaca, bankalar kredi notu sayesinde sadık müşterileri ve sadık olmayan müşterilerini ayırarak kişiye göre bir hizmet kalitesi sunmaktadır.

Kredi notu yüksek olan bir kişi yüksek kredi notu nasıl korunur sorusunu sıkça kendine sormalıdır. Kredi notumu düşürmemek için ne yapmalıyım gibi bir sorunun cevabını ise aşağıda sizler için ayrıntılı bir şekilde ele aldık.

Bankalarla olan çalışmalarınız düzenli şekilde ilerliyorsa, yani aldığınız bireysel ihtiyaç kredilerini veya kullandığınız kredi kartının borçlarını düzenli şekilde belirlenen tutarlarda ödüyorsanız kredi notunuz kendiliğinden yükselecektir. Yüksek olan kredi notlarının korunması için ise açıkçası yapılacak pek bir şey yoktur.

Findeks Kredi notum düşer mi veya kredi notumun düşmemesi için ne yapmalıyım gibi sorularla telaşa düşmeyiniz. Bankalarla düzenli şekilde çalışıyor ve ödemelerinizi de aksatmadan yapıyorsanız sizlerin kredi notları görülecektir. Yüksek olan kredi notlarınız doğrultusunda istediğiniz tutarda kredi verilebilecek veya istediğiniz limitte kredi kartı alabileceksiniz.

Kredi Notunun Düşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Yüksek kredi notumu nasıl korurum sorusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise ödemelerinizin düzgün yapılması olacaktır. Tabi, kişilerin ekonomik durumları her zaman aynı olmayabilir.

İşten çıkma, gelir düşmesi veya herhangi bir nedenden dolayı birkaç ay kredi borcunuzu ödememeniz halinde kredi notlarında düşmeler yaşanacaktır. Bu şekilde bir düşüşte de panik yapmanıza gerek yok. Sonraki aylarda düzenli şekilde borçlarınızı ödediğinizde bu düşük kredi notu tekrardan yükselecektir. Kredi notu yükseltme diğer bir deyişle zamanla doğru hamlelerle olabilecek bir olgudur.

Kredi kullandığınız bankada belli miktarda mevduat hesabınız varsa bu hesaptaki meblağa dikkate alınarak ödemelerinizin aksatılmayacağı düşünülür ve bu şekilde bir durumda kredi notunuz çok fazla etkilenmez.

Kredi borçları takibe girmiş olan kişilerin ise sonradan kredi başvuruları veya kredi kartı çıkartma işlemleri zorlayıcı durumlar oluşturacaktır. Buradaki amaç ise geçmişte yaşanmış olan aksaklıklardan dolayı banka kendini güvence altına alıyor ve riske girmeden müşterisine belli kriterleri öne sürüyor. Kredi notu sıfır olanlar da hatırı sayılır bir kitleyi kapsamaktadır. Kredi notum sıfır ne yapmalıyım başlıklı makalemiz de bu durumda olanlar için gerekli ayrıntıları ile size ışık tutacaktır.

Yüksek kredi notumu nasıl korurum sorusunda yapabilecek bir şey olmayacağı gibi sizin yapabileceğiniz tek işlem kredi notunuzun düşmemesini sağlamak olacaktır. Bunun için de en geçerli yol kredi kullandığınız bankada küçük tutarlarda vadeli hesap açmak olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir