Yeni Evleneceklere Halkbank Çeyiz Desteği

Yeni evlenecek olanlar için hükümetin verdiği destekleri değerlendiren gençler, daha esnek geri ödemeler yaparak ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Çeyiz desteği kapsamında Halkbank evlenmeyi planlayanlar için yeni bir kampanyayı kamuoyunun hizmetine sunmuştur.

Kamu bankalarından olan bankalar, bu destekleri vermektedir. Örneğin yeni evlenenlere Halkbank çeyiz desteği verilmektedir. Ancak bu desteğin belirli bir yaş sınırı vardır. En geç 27 yaşına kadar evlenmek koşuluyla verilen krediler, 3 yıl birikim yapıldığı takdirde devlet desteği verilerek birikimlerin artması söz konusu olmaktadır.

Bir kişi adına bir kez açılabilen çeyiz hesabı, 18 yaşından küçükler için de büyükler için de açılabilmektedir. Ancak en geç 27 yaşında evlenilmesi gerektiği için bu koşul sağlanmazsa devlet desteği de verilmemektedir.

Halkbank Çeyiz Desteği Hesabı Özellikleri

Halkbank çeyiz hesabı açanların merak ettiği birçok konu vardır. Bu konun en önemlisi yaş olduğu gibi, diğer koşulların da bilinmesi gerekmektedir.

– Ödemeler aylık ya da 3 aylık olabilir,

– 24 yaşını doldurmamış kişiler çeyiz hesabı açabilir,

– Yılda iki kez asgari tutar bozulmamak kaydıyla hesaptan para çekilebilir,

– Sadece bir kez ödeme yapmama hakkı vardır. Ödeme yapılmazsa devlet katkısı ödenmez,

– En az 3 yıl ödeme yapılması gerekir.

Yani hesabı açtırıp devlet katkısı almak, yapılacak olan kesintiler de hesaba katılırsa çok da mantıklı olmayacaktır. Belirli bir miktar birikim yapıp vadeli hesaba yatırmak daha karlı olabilir. Devlet desteğinden yararlanmak isteyenler Halkbank çeyiz hesabı açtırarak birikim yapabilir.

Bireysel Emeklilik ve Çeyiz Hesapları Ne Kadar Mantıklı?

Para biriktirmek isteyen ama elinde para tutamayanlar için parayı 3 yıldan önce çekme imkanı olmadığından iyi bir birikim yöntemi olabilir.

Ancak birikime ne kadar destek verilse de kesintiler de olmaktadır. İster 5 yıl sonra, ister 10 yıl sonra birikimi çekin yine birçok kesinti yapılacaktır. Devlet destekli evlilik kredisi başlıklı yazımızda da 2017 yılında kamu bankaları aracılığıyla dağıtılan kredilerden bahsedilmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi aslında mantıklı bir seçim değildir. Para biriktirmek istediğinizde vadeli hesaplardan yanaysanız, e-vadeli hesap açtırarak daha güvenli bir şekilde birikim yapabilirsiniz ve ihtiyacınız olduğunda paranızı çekebilirsiniz.

İstediğiniz birikimi yapmak için devlet destekli çeyiz hesabı ya da bireysel emeklilik desteklerinden yararlanmanız mümkün olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir