Yasal Takip Nedir ve idari Takip Nedir ?

Bireysel veya şirket bazında bazen zor süreçlerden geçebiliriz. Bankalardan kullandığımız kredili ürünlerinin vade zamanlarında aksamalar sürekli bir hal alırsa idari takip ve sonrasına yasal takip süreçleri başlayabilir. Yasal takip nedir, ve idari takip nedir sorularını dilerseniz ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

Yasal Takip Nedir?

Gerek kredi kartı gerek tüketici kredisi kullanımından sonra geri ödemenin gecikmesi veya hiç yapılmaması, bankalara yasal takip süreci başlatma hakkını verir. Bu süreç hukuki bir süreçtir ve hem banka için bir zaman ve nakit kaybıdır, hem de tüketici için büyük borç demektir. Zira bankalar bu süre zarfında yaptığı hukuki masrafları tüketiciden alma hakkına kavuşur.

idari Takip Nedir?

Yasal takipten önce (dediğimizgibi banka için de rahatsızlık veren bir husus) bankalar sorunlu müşterileri için bir nevi ikinci bir şans verir ve bir şekilde gecikmeli ya da ödenmemiş borçları için tüketici üzerinde bir baskı kurar. Yasal takip başlatabiliriz şeklinde bir gözdağı da verir. 30-90 gün arasında duruma göre değişebilen bu zaman diliminde sizin borcunuzun tamamını ödemeniz de beklenebilir.

Bu süreçte bankayla uygun bir iletişim oluşturmanız ve verdiği esnekliğe yeterince özen göstermelisiniz. Şunu unutmamalısınız ki yasal takip sırasında borcunuz geçen her gün faiz yüküyle katlanacak ve daha güç durumlara sokacaktır sizi.

İdari ve yasal takip sonucunda kara listeye düşeceğiniz kesindir. Bu da kredi notunuzu olumsuz etkileyecek ve piyasada ki itibarınızı olumsuz etkilemekle kalmayıp gerektiğinde sıcak para akışı aleyhinize duracaktır.

Yasal takip sürecinden sonra kurumlar borçların tahsili için haciz işlemi başlatıp malvarlığınıza değerinin çok altında el koyabilir. Acımasız bir süreç gibi görünebilir ama bankaların hukuki bir dayanakla bunları yapmak zorunda kaldıklarını da hatırlatmak gerekir. Takipli kredi oranı olumsuz ekonomik şartların ve büyümenin küçüldüğü dönemlerde daha fazla olduğunu da belirtmeliyiz.

Bu koşullar altında mağduriyet yaşayanlar için iyi haberlerimiz de yok değil. Eğer bu süreçlerden sonra kara listeye düşmüş olmaktan endişe ediyorsanız yakın bir geçmişte tüketiciler için olumlu gelişmeler oldu. Kara listedekiler için sicil affı başlıklı yazımızdan ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Yasal takip nedir ve idari takip nedir sorularına ayrıntılı cevap verdikten sonra merak ettiğiniz diğer noktaları aşağıdan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar “Yasal Takip Nedir ve idari Takip Nedir ?” yazısı hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir