Varlık Fonu Nedir? Fona Devredilen Kamu Şirketleri Hangileridir? | Finans Haber

Temmuz ayı sonlarında kanun tasarısıyla kurulan Türkiye Varlık Yönetim Fonu Anonim Şirketi kısa adıyla bildiğimiz varlık fonu, bütçe fazlası veren emtiaların bir fon altında tasarruf amacıyla toplanma biçimidir. Yani dünyada ki örneklerine baktığımızda doğal kaynakları ve katma değer ihracat geliri sayesinde cari fazla veren ülkeler bu varlık fonu sayesinde bir çeşit kumbara hesabı yaratmış olurlar.

Genellikle yüksek ihracat ve doğal kaynak geliri elde eden ülkeler bu fonla birikim sağlarlar. Norveç, Rusya, Çin gibi ülkeleri en başarılı varlık fonu uygulayan ülkeler olarak gösterebiliriz.

Türkiye’de ki Varlık Fonu Örneği

Türk tipi varlık yönetim fonu şeklinde durumu özgünleştirmek mümkün. Çünkü sürekli cari açık veren, doğal kaynak geliri olmayan Türkiye’de varlık fonu kurulmasının amacı uzmanlarca anlaşılmış değil.

Şubat aynın ilk hafta sonunda ise birçok kamu teşebbüsü Varlık fonuna devredilmiştir. Bunların başında Ziraat Bankası, Türk Telekom, Türk hava Yolları (THY), Halkbank, PTT gibi kar elde eden yarı özelleşmiş kamu kurumlarıdır.

Varlık Fonunun Kuruluş Amacı

Öncelikle bir ülke bütçe fazlası veriyorsa bu fazla parayı 4 şekilde kullanabilir.

  • Harcamalarını arttırabilir
  • Mevcut iç ve dış borçlarını erken ödeme yoluna gidebilir
  • Halktan alınan vergi yükünü düşürerek kısa ve orta vadede iç tüketimi arttırır.
  • Bir varlık fonu kurarak bütçe fazlasını ve gelirini buraya aktarır, proje finansmanı sağlayabilir, veya ulusal varlıkları satın alarak bir şekilde gelirini arttıracak yatırım yapabilir.

Varlık Yönetim Fonu Kuruluş Amacı

Demokratik ülkelerde parlamentonun denetlemeleri ve bütçe kısıtlamaları ile bütçe fazlasını değerlendirmek zorlu bir süreçtir. Varlık fonunun kuruluş amacı da işte bu kısıtlamalardan ve denetlemelerden kurtulmaktır. Diğeri ise ülke ekonomisinin siyasi ve dış gelişmelerden bağımsız bir şekilde işleyişini sağlayabilmektir.

Uygulama şekli ve değerlendirme biçimleri bizde ki varlık fonunda tamamen denetimsiz bir örnek oluşturmaktadır. Sayıştay ve meclis denetiminden muaf varlık yönetimi fonunda doğrudan ve tek hesap verilebilecek merci başbakanlıktır. Ayrıca neredeyse vergiden de muaf tutulmaktadır.

Sonuç olarak varlık yönetim fonu eğer doğal emtialar ile elde edilen gelirin diğer yatırım ortamlarında değerlendirilmesi için kurulmuş bir tasarruf fonlama çeşididir. Emtia dışı ihracat gelirimizin de olmadığı göz önünde bulundurulursa bo fona aktarılan şirketlerden eldi edilecek gelirle akıllı yatırımların yapılması gereklidir.
Uzmanlar sadece inşaat sektöründe ki projeleri fonlamak orta vadede ciddi ekonomik dar boğaza ve sıkıntıya yol açabileceği uyarısında bulunduklarını da vurgulamalıyız.

Yapılan Yorumlar 2 “Varlık Fonu Nedir? Fona Devredilen Kamu Şirketleri Hangileridir? | Finans Haber” yazısı hakkında

  1. Varlık fonunu araştırıp bu yazıyı okuduktan sonra bir şey daha duydum bu konu hususunda sosyal medyada : T.C. Varlık Fonu’ndaki tüm para ile APPLE telefon firmasının %20’sini bile satın alamıyormuş ( gel gelelim kibir devletin varlık fonunda da bayağı birikmiş vergi-para var). Bu tür fonlar yerine bilimci-akılcı şirketler, çalışmalar vesire desteklense daha iyi olacak devletin bekası için… Birikim değilde yatırım yain ;)

  2. varlık fonunu iyi yöneten devletler kamu sektöründe daha hızlı yatırım yapabiliyorlar. hem de daha hızlı hizmet üretiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir