Vadeli Hesap Nedir ve Vadeli Hesap Çeşitleri

Bankacılık sektörüyle ve bankacılıkla iç içe olduğumuz bu zamanlarda en çok duyduğumuz terimlerden biri de vadeli hesap kavramıdır. Herhangi bir bankaya hesap açtırmak için gittiğimizde bize hangi para biriminde ne tür bir hesap açılacağı sorulur. Dilerseniz ayrıntılardan bahsedelim.

Genelde bankada hesabım var diyenler vadesiz hesap sahibidir, lakin vadeli türden bir hesap ise bir tür elinizdeki tasarrufu değerlendirme biçimidir diyebiliriz. Diğer bir deyişle vadeli hesaba yatırdığınız paranın aylık olarak bankalar tarafından belirli bir faiz oranı ile kazandırmasıdır.

Çoğu bankada benzer faiz oranları uygulandığı gibi bazı bankalar yüksek limitli meblağlar karşılığında daha yüksek faiz oranı uygulayabilirler. Peki bankaları biz kar elde eden kurumlar ve kuruluşlar olarak bildiğimiz halde neden bunu yaparlar? 

Vadeli olan bu hesap çeşidine yatırdığınız para tutarını bankalar kendi kazançları ve nakdi ihtiyaçları için kullanırlar. Yani en az 1 ay boyunca o paraya el koyar. Kendi yatırımını özel aracı kurumlarla gerçekleştirir, olmadı sermaye girdisi olarak da bütçesine ekleyebilir.

Vadeli hesap vadesi dolmadan bozulursa ne olur?

Eğer parayı miadı dolmadan önce çekmek isterseniz hak ettiğiniz faiz miktarı sıfırlanır ve siz de paranızı tıpkı vadesiz mevduat hesabında tutmuş gibi olursunuz. Hangi para birimini bankada tutmak isterseniz isteyin o kurdan vadeli hesap açabilirsiniz. Faizlerin ve döviz kurlarının son aylarda yükselişi ile birlikte dolar vadeli hesap veya euro vadeli hesap türünde hesabı olanlar çok iyi kar elde ettiklerini de gıptayla söylemeliyiz.

Akıllı iktisadi yatırım ipuçları ve iyi bir sezgi ile vadeli hesap açtırarak mevcut piyasa koşullarında iyi bir kazanç sağlanabilmesi mümkündür.

Bir önceki yazımız kredi kartı limitini yükseltmek için yapılması gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu makalemizle limit yükseltmek için bankalar nezdinde yapılması gerekenler ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir