Taşıt Kredisinde Kasko Yaptırmak Zorunlu mu?

Birikimlerimizin yetmediği veya hiç olmadığı zamanlarda günümüzde artık standart bir hal alan otomobil sahibi olmak için bankalardan taşıt kredisi kullanırız. Bankaların çeşitli kampanyalarla yoğun rekabet halinde olduğu taşıt kredilerinde bazı yapılması gerekenler de mevcuttur. Taşıt kredisinde kasko yaptırmak zorunluluğu hakkında detayları bu yazımızda dilerseniz açıklayalım.

Önceki yazılarımızda taşıt kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli başlığıyla da aktardığımız gibi taşıt kredisinde kasko zorunluluğu büyük ihtimalle banka tarafından zorunlu bir şarttır.

Taşıt kredisinde Kasko Neden Zorunlu?

Bankalar, müşterilerine verdiği kredinin kendisine geri ödemesinin yapılmasını ve olası aksiliklerde (kazaya bağlı pert, borcun ödenmemesi vs) zararın karşılanmasını garanti altına almak isterler. İşte bunun için müşterilerinden kredi ödemesi tamamlanana kadar araçlarında kasko bulunmasını şart koşar.

Kasko Yaptırırken Dikkat !

Bir bankaya taşıt kredisi almak için gittiğinizde size verilen sözleşmede sigorta firmasına bağlı olarak araca kasko yapılması şartı sunar. Kasko yasalarca kesinleşmiş bir şart olsa da bankaların kendi firmalarınca kaskoyu yapma zorunluluğunu öne sürmeleri yasalara aykırıdır.

Müşteri dilediği sigorta firmasından aracına kasko yaptırmakta özgürdür. Aksine uygulamalarda ilgili mercilere bankaları şikayet etmekten kaçınmayınız.

Bankalar her daim kendi çıkarlarını gözetirler. Faiz oranlarını düşürüp faizden kaybedilen karı ne yazık ki başka şartlar altında sağlarlar. Bu yüzden kredi çekmeden önce oldukça iyi düşünürken bütçenize uygun hale getirip daha sonra kredi çekmelisiniz.

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi bankalara ödemelerinizi zamanında yaparsanız bu düzenli ödeme planına uyduğunuzu gören bankanız da size avantajlar sunacaktır. Otomobil kredisi kullanırken ikinci el taşıt kredisi veya sıfır taşıt kredisi şartlarında farklı olduğunu da dikkate almanız yerinde olacaktır.

Banka, kredili ürün veya farklı finansal sorunlarınızı aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir