Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Özellikle yeni bir otomobil veya binek almak istediğimizde finansal kaynak sağlamak için başvurduğumuz en çok tercih edilen yöntem taşıt kredisidir. İkinci el arabalar için de  taşıt kredisi almak mümkündür ama bu tür tercihte bankadan bankaya değişen bir tutum sergilenmektedir. Örneğin araç yaş limiti 5 olan da var 10 olan da. Öncelikle bunu taşıt kredisi kullanmak istediğiniz bankadan öğrenmeniz yerinde olacaktır.

İlk olarak bankaların otomobil kredisi kampanyalarında verdikleri kredi araç değerinin tamamını karşılayabilmekle birlikte araç değerinin yüzde 70’ine kadar bu oran inebilmektedir. Bu yüzden kredi detaylarını iyi öğrenmeniz ve bütçenizi buna göre ayarlamanız gerekmektedir. İstediğiniz araba için en uygun kredi veren bankalar ve kampanyaları dikkatle analiz edilip hesaplanmalıdır.

Taşıt Kredisi Almak için Gerekli Belgeler

48 ay maksimum kredi taksit sayısına sahip olan taşıt kredilerine başvuru yapmak için sizden bazı belgeler istenmektedir. Sıfır araçlar için proforma faturası bunlardan biridir, ikinci el araçlar için ise almak istediğiniz aracın ruhsatıyla birlikte kişiler arasında ki anlaşmanın noter tasdiği talep edilir. Ayrıca klasik olarak nüfus cüzdanı, maaş bordrosu ile sabit adres beyanı da talep edilen diğer evraklardır.

Unutmamanız gereken bir nokta ise taşıt kredisi borcunuz bitene kadar aldığınız aracın banka tarafından ipotek altına alındığıdır. Bu süre zarfında aracı satmanız mümkün olmayacaktır. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bankanın size kasko yaptırma zorunluluğu getirme olasılığıdır.

Ek bir masraf olabilecek bu uygulamanın varlığını ilgili bankanın taşıt kredisi kullandırma detaylarından öğrenebilirsiniz. Özetle taşıt kredisini kullanmadan önce hesap planlamasını bütçenize en uygun olan şekilde yapmalı, ek olarak çıkabilecek masraf ve giderleri ayrıntılı bir şekilde öğrenmelisiniz.

Otomobil kredisi nasıl alınır başlıklı yazımızda bu kredi türüne başvururken izlenmesi gereken detayları bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir