Takipte Olan Kredi Sayısı Moody’s Göre Artacak!

Ekonomi Haber – Amerika merkezli Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’de bankacılık sektörünün görünümüne ilişkin bir açıklama yaptı. Bu açıklamada 2017 yılı sonu itibariyle takipteki kredi oranının yüzde 4’ün üzerine çıkacağına vurgu yapıldı. Diğer bir deyişle takipte olan kredi sayısı oranının yükselişe geçebileceği uyarısında bulundu.

Moody’s’e tepkiler gecikmedi

2016 yılı için gerçekleşen takipteki kredi oranının yüzde 3,2 olduğunu vurgulayan Deniz Yatırım Başekonomisti Özlem Derici, kendi tahminlerinin 3,8 olacağını ama 4’ün üzerinde gerçekleşmesi durumunda da kaygı uyandıracak bir durum oluşmayacağını belirtti. Ayrıca hükümetin Kredi Garanti Fonu vasıtasıyla aldığı önlemlerin esnaf ve KOBİ’leri de kapsayan geniş bir rahatlamayı sağlayacağını, çok olumsuz bir durum oluşmadığı takdirde bu pesimist bakış açısının yersiz olduğunu da sözlerine ekledi.

Odeabank Ekonomik Araştırma Direktörü Ali Kıralı ise böyle bir tahmin öngörmediklerini söyledi. Lakin makro ekonomik dengelere de dikkat çeken Kıralı büyüme ve kur üzerinde ki olumsuzlukların bankaların alacakları açısından büyük etkiye sahip olduğunu ve siyasiler tarafından dikkatle irdelenmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise Moody’s açıklamasının Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörünün gerçekleriyle örtüşmediğini, olumsuz öngörülerin yersiz olduğu belirtildi.

Diğer ülkelerde Takipte olan Kredi Sayısı Ne Durumda

IMF’ye ve BDDK’ya göre şu anki rakamlar bile birçok ülkeden daha iyi bir durum teşkil etmekte. 2016 verilerine göre takibe düşen kredi oranında Yunanistan yüzde 37 ile ilk sırada yer alırken, Rusya ile yaşadığı gerginlikten dolayı ekonomisinde durgunluk yaşayan Ukrayna yüzde 30 ile ikinci sırada bulunmaktadır.

Avrupa Birliği’nden çıkma kararını Brexit adı verilen kampanyayla onaylayan İngiltere yüzde 1,4 ile en düşük kredi takip oranına sahip. Buna ilaveten en büyük ekonomilerden Amerika ve Japonya’da bu oran yüzde 1,5 olarak gerçekleşmiştir. Geniş tasarruf tedbirleriyle ekonomisine yeni bir yön veren Çin’de oran % 1,7 olarak gerçekleşti.

Kaynak: finansgundem.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir