Takibe Alınan Kredi Sayısı Azaldı | Finans Haber

Finans Haber – Bankalara tüketici kredi borcundan dolayı birçok birey ve firma idari ve yasal takip aşamasına gelmiştir. Zaman ve para kaybı olarak görülen bu hukuki süreç rakamı ülke ekonomisi hakkında da fikir veren önemli bir veridir aynı zamanda. İşte bu yüzden takibe alınan kredi tüketicilerinin sayısı ülke ekonomisi açısından bir referans olarak alınır.

Ekonomik durgunluğun bariz bir şekilde kendini hissettirdiği yılın bu ilk günlerinde biraz da olsa iyi bir haber geldi. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi (TBB) Ocak 2016 ve Kasım 2016 arası bilgileri içeren Negatif nitelikli ihtiyaç kredisi ve kredi kartı raporunu açıkladı.

Rakamlarla takibe alınan kredi sayısı

Bireysel kredi ve kredi kartı kullanımından dolayı yasal takibe alınanların sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1 azalarak 1 milyon 219 Bin olarak hesaplanmıştır. Birden fazla kayıtlı borcu olanların tek bir kişi olarak sayıldığı durumda ise bu rakam yine yüzde 1 azalarak 667 Bin olmuştur. Bu verilerden de anlaşılacağı gibi takipte olanların çoğu en az 2 kredili üründen dolayı yasal takibe alınmış durumda.

Kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alınanların sayısı Ocak ve Kasım 2016 arası, bir önceki yılın Ocak Kasım aralığına göre yüzde 2 azalarak 902 Bin olmuştur.
Bir nebze de olsa gösterge olarak olumlu bir veri olması bakımından bu rakamlar son derece önemlidir. Fakat tahminlerin üzerinde gelen enflasyon ve yükselene döviz kurları nedeniyle ticaret hacminde ve bölgesel sektörlerde ciddi sorunlar olduğu net görülebilmektedir.

Eğer yasal takipten dolayı kara listeye düşmüşseniz, kara listedekiler için sicil affı yazımızdan sicil affı için gerekli tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Her türlü görüş, öneri ve sorunuzu aşağıda ki formu doldurarak bize iletebilirsiniz. En güncel finans haberlerini sitemizden duyurmaya devam edeceğiz.

Kaynak: milliyet.com.tr

Yapılan Yorumlar 3 “Takibe Alınan Kredi Sayısı Azaldı | Finans Haber” yazısı hakkında

  1. Valla bizim bağcılar’da durum felaket, tanıdığım kim varsa bankalara kredi borcu var. Fenayız fena.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir