Sicil Affı Yasası Yürürlüğe Girdi mi? | Kara Liste Affı 2017

Kara listeden çıkmak ve bankalar düzeyinde kredi sicili temizlemek için bir defaya mahsus olmak üzere bir yasal düzenleme yapılmıştı. 2017 başlangıcından itibaren ‘Sicil affı yürürlüğe girdi mi?’ veya ‘sicil affı çıktı mı?’ sorularına merakla yanıt arayan kredili ürün mağdurlarına iyi haber geçtiğimiz günlerde geldi. 12,5 Milyon vatandaşı ve 1.5 milyon esnaf ve KOBİ sahibini ilgilendiren sicil affı yasası ve düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Banka Kredi Sicil Affı ve Borç Yapılandırma Yasası Neleri Kapsıyor?

Bankalardan kullanılan tüketici kredisi, bireysel kredi, kredi kartı veya çek-senet borçlarını 6 ay içinde yapılandırıp ödeyenler kara liste sicil affı ile Merkez Bankası’nın kara listesinden çıkacaklar.

Öncesinde tüketiciler mevcut borçlarını ödemiş olsalar bile 5 yıl boyunca bankalarca kara listede olacakları için ihtiyaç duydukları kredili ürünleri almakta zorluk çekiyorlardı. Hatta firmalar ve şahıslar kredi kartı almakta bile zorluk çekiyorlardı.

İşte bu sicil affı yasasıyla borcunu 6 ay içinde yapılandırıp ödeyen tüketiciler artık bu listeden çıkmak için  5 yıl beklemek zorunda kalmayacaklar. Diğer bir deyişle yapılması gereken tek şey mevcut kredili ürün borcunuzu kapatmak veya yapılandırmak olmalı.

1.5 Milyon Esnaf için de Kredi Sicil Affı Yasası Geçerli Olacak

Ocak 2017 sonunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yapılan açıklamada sicil affı düzenlemesiyle 1 Milyon 600 Bin’e yakın esnaf işletmeleri için beyaz sayfa açarak yeni bir başlangıç yapma imkanına kavuşacak.

Borcunu ödeyemeyenler Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi kayıtlarından da bireysel kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeleri halinde hemen silinecek. Böylece kara liste kavramıyla yüzleşmeyecek olan banka müşterileri ihtiyacı olan finans kredisine veya kredi kartına ileride kavuşma ihtimali de güçlenmiş olacak.

Yeniden Yapılandırmayı Kaçıranlara Ek Süre! 
Kredi Sicil affı çıktı ve bu düzenlemeyle takipte 
olanlar da dahil olmak üzere her kesimden 
vatandaş yararlanabilecek.

Mevcut borçlarını ödemekte güçlük çekip yapılandırma sürelerini kaçıran borçlular için de tekrar borç yapılandırma fırsatı sunulmakta. Geçen süre boyunca faiz borcunu ödemeleri karşılığında Mayıs 2017 sonuna kadar borçlarını ödemeleri halinde kara listeden çıkabilecekler.

Sicil Affı Düzenlemesi Yürürlüğe girdiSicil Affı Resmi Gazete’de yayımlandı

Özet olarak 2017 yılı içinde kredi sicil affı yasası ile birlikte bankalar alacaklarını uygun bir şekilde tahsil edebilecek. Ekonominin lokomotifi olan bankacılık sektörü için de sağladığı kredi finanslarını geri almak yönünde çok önemli bir düzenleme olmaktadır.
Aynı zamanda milyonlarca vatandaş için de bir fırsat. Kara listeden çıkan firma ve şahıslar da kredibilitesinin normale dönmesi ile ek finans desteğini daha kolay elde edebilecekler.

Gecikmeden borçlu olduğunuz bankaya gidip 2017 sicil affı düzenlemesinden yararlanmak istediğinizi ve borcunuzu 6 ay içinde yapılandırmanızı tavsiye ederiz.

Yapılan Yorumlar 5 “Sicil Affı Yasası Yürürlüğe Girdi mi? | Kara Liste Affı 2017” yazısı hakkında

  1. Sırf bu Sicil Affı Yasası’nın yürürlüğe girmesinden sonra vergi dairesinde tanıdık memurlara danışanlar gitgide artıyor :D Bizzati bende şahit oldum hatta :)
    Birçok vatandaş için faydalı bir yazı olacağına eminim, teşekkürler :)

    1. Kredi notum düşük sicil affından da yararlandım lakin borcu nasıl ödeyeceğim bilmiyorum. Tekrar kredi de çekemiyorum. Tasarruf şart gerçekten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir