Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi BES Detayları 2017

2017 yılı itibariyle hepimizin bir şekilde haberi olduğu üzere otomatik katılımlı emeklilik sistemi 45 yaş altı için devreye girmiş bulunmakta. Peki kimler için bu sisteme katılım zorunlu, çıkmak istenirse çıkılabilir mi, karşılığında ne kadar tutar kesilecek gibi soruları ayrıntılı şekilde sizler için ele aldık.

Tasarruf tedbirlerini arttırma amacı güden Bireysel emeklilik sistemi (BES) hayatımızda son 2 senedir iyiden iyiye bir yer edinmiş durumdayken yeni düzenlenen zorunlu BES sistemi ile Nisan 2017 yılına kadar 1000 personel çalıştıran şirketler için zaruri olacakken, Temmuz 2019 yılına tüm kamu işyerlerini kapsayacak şekilde genişleyecek. Temmuz 2019 tarihinden itibaren de tüm çalışanlar için otomatik katılımlı BES geçerli ve zorunlu olacak.

Bu sistem kimleri kapsamakta?

SSK’lılar yani 4/a’lılar ile Emekli sandığı mensubu işçi ve memurlar, yeni adıyla 4/c’liler ve 1 Ocak 1972’den sonra doğanlar işverenleri tarafından bu kapsama alınmak zorundadır.

Vazgeçmek isteğe bağlı

Tabii bu sistemden caymak yani maaşınızdan kesinti yapılmasını istememeniz doğal hakkınız elbette. Fakat yükümlüler bunu 2 ay içinde bunu gerçekleştirebilecektir. Önemli not: Bu durumda 10 gün içinde sizden alınan para iade edilmek zorundadır. Lakin 2 ayın sonunda vazgeçerseniz, bireysel emeklilik şirketi ile işveren arasında yapılan sözleşmeye göre belirli bir miktarı kesilebilir. Kısaca sisteme girişte imzaladığınız sözleşmenin ayrıntılarını iyi öğrenmeniz gerek.

Otomatik katılımlı emeklilik sistemi faydaları ve Devlet Katkısı

Mart 2017’den sonra sözleşmeden caymayan çalışanlar 1000 TL’lik ek devlet katkısından faydalanma hakkı kazanacak. Yani sistem sonunda aylık almaya hak kazanan bireyler bu 1000 TL ek devlet katkısını peşin alma hakkını kazanacak. Ayrıca yüzde 25’lik devlet katkısı da her ay yapılacaktır.

Buna ilaveten yıllık gelir sigortası yaptıran ve süre sonunda aylık almaya hak kazananlar hesaplarında biriken devlet katkısının yüzde 5’ini ek katkı olarak alabilecek.

Ne kadar Ödenmesi Gerekecek?

İşverenler çalışanların maaşlarından kesinti yapıp sözleşme imzaladıkları şirketlere aktarım yapacaklar, böylece çalışanlar herhangi artı bir çaba sarfetmeyecek. Çalışanın aldığı brüt ücretin yüzde 3 oranında kesinti yapılarak otomatik katılımlı emeklilik sistemi yani zorunlu BES hesabına aktarılacak. Tabii istendiği takdirde bu miktar arttırılabilecek ve süre sonunda alacağı aylık ve ek ücretler de bu oranda artmış olacaktır. Ayrıca en fazla 3 ay ara vermesi de mümkün olabilecek.

İşten ayrılanlar ödeme yapmak zorunda mı?

İşinden ayrılmak zorunda olan veya işi bırakan yükümlüler çalıştığı yerin ilgili takvim yılının 6 ayında aldığı brüt ücretin yüzde 3’ünü ödemeye eğer isterse devam edecek, isterse de sistemden çıkmayı talep edebilecek. Bunun için alabileceği ücretin ayrıntılarını işverenden öğrenmesinde fayda var.

İleriye dönük tasarruf uygulamalarında son derece önemli ve yerinde bir gelişme olarak nitelendirebileceğimiz zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılımınız ileri ki yıllarda iki emekli maaşı alabileceğiniz anlamına gelir.

Yılların emeğini ek bir bütçeyle biriktirmek mevcut dönem için zor olduğunu kabul ediyoruz. Lakin geleceğiniz için sabır ve planlı harcamayla yapılması oldukça olası ve akılıca bir eylem olacaktır.
Bir önceki yazılarımızdan emekliler kredi borcunu ödemezse ne olur başlıklı yazımızı okumanızı öneririz. Bu yazımızda emeklilerin kredi borçları ve sorunları hakkında detaylı bilgiler bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar 3 “Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik Sistemi BES Detayları 2017” yazısı hakkında

  1. çalıştığım şirkette toplam da 10 kişiyiz, patrona sordum hala cevap vermedi bizde bese katılacak mıyız diye? Ne olacak bir fikriniz varmı

    1. 1000 kişinin altında çalışanlar için Temmuz 2019’a kadar mecburi değil, sadece istek doğrultusunda geçilebilir. Bireysel tasarruf ve iki emekli maaşı için olumlu bir yasa, geleceğiniz ve aileniz için açıkçası geçmenizde fayda var.

  2. Otomatik BES prim ödemek istemiyordum ve bes’i iptal ettirdim. Yine de BES sistemine geri dönüş mümkün mü? Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir