Otomatik BES Uygulaması Kamuda Hayata Geçiyor | Finans Haber

1 Ocak 2017’den itibaren Türkiye’nin çalışma hayatında tasarruf tedbirlerini arttırmak amacıyla otomatik BES uygulaması yürürlüğe girmişti. Kademeli olarak hayata geçen otomatik BES ile ilk etapta 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör bireysel emeklilik sistemine dahil olmuştu. 1 Nisan 2017’den itibaren ise hangi çalışanlar için otomatik BES sistemine geçilecek? Cevabı yazımızın devamında.

Son verilere göre ilk etapta 1 Milyon 750 Bin kişi Otomatik BES’e dahil edilmişti. 2 aylık cayma süresi bulunan otomatik BES’ten çıkmak için yaklaşık 950 Bin kişi gerekli başvuruları yapmış bulunmakta. Sistemde kalan çalışanların toplam birikimi ise yaklaşık 90 Milyon TL’yi bulduğu tahmin ediliyor.

Otomatik BES Uygulaması artık Kamu Çalışanları için de Geçerli Olacak

Tasarruf planlarının tabana yayılması adına BES uygulamasında ikinci etap olarak çalışan sayısı 250 ile 1000 arasında değişen özel sektör de sisteme geçişler 1 Nisan’dan itibaren başlayacak.

Memurlar için BES prim kesintisi ne olacak? Herkes için geçerli olmak üzere 45 yaş altı kamu çalışanlarının da bu tarihten itibaren alınan brüt ücretin yüzde 3’ü oranında prim kesintisi yapılacak. Memurların da dahil olmasıyla otomatik BES’e geçişiyle birlikte 4.5 Milyon çalışanın daha bu sisteme dahil olması beklenmekte.

Diğer Çalışanlar Ne Zaman BES’e Geçecek?

Bu sene 1 Temmuz’dan itibaren 100 ile 250 arası çalışanı olan özel sektör firmaları otomatik BES uygulaması ile tanışacak. Ayrıca 5 ile 10 kişi arasında çalışanı bulunan işletmeler 1 Ocak 2018’den itibaren, 10 ile 50 çalışanı olanlar ise 1 Temmuz 2018’den itibaren sisteme dahil olacaklar.

Bu tasarruf uygulamasında çalışanların primlerine ek olarak yüzde 25 devlet katkısı verilecek. Ayrıca 1000 TL ek prim ödemesi sağlanacağını da hatırlatmakta fayda var. Emeklilik halinde ise birikimini yıllık almayı düşünenlere ise yine yüzde 5’lik katkı sağlanacağı belirtilmekte.

Sistemden şu ana kadar cayanların büyük bölümünün halihazırda bir bireysel emeklilik sistemine dahil oldukları tespit edilmekle birlikte tasarruf bilincine sahip olanların sistemde kalmayı sürdüreceğine kuşku olmadığı uzmanlar tarafından dile getirilmekte.

Bu kademeli BES’e katılımlarla birlikte çalışanların büyük bir kısmı ikinci bir emeklilik hakkı kazanacak. Memurların sistemden çıkma oranları ilk kademede geçenlere göre nasıl oranlar göstereceğini önümüzde ki aylarda göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir