Otomatik BES’e Katılım Düşüşte | Finans Haber Analiz 2017

Otomatik BES veya diğer adıyla zorunlu bireysel emeklilik sistemi 2017 başlangıcından beri çıkarılan yasayla artık hayatımızda yerini aldı. Ama hızlı girdiği gibi hızlı bir şekilde otomatik BES çökecek gibi görünüyor. Zira her düzey çalışanlar için ikinci bir maaş fırsatı sunan bu sistemden çıkışların her ay arttığını BDDK verilerinden görmekteyiz.

Otomatik BES Nedir?

Yeni yılla birlikte gelen zorunlu BES kavramı şu ayrıntılarla daha iyi anlaşılabilir. 45 yaşını doldurmamış her çalışan işletmenin büyüklüğüne göre kademeli olarak brüt maaşından yapılan % 3 kesintiyle pirim ödemesi yapmak zorunda kalmaktadır.

Önceki yazılarımızdan zorunlu bes nedir başlıklı makalemizle otomatik BES ayrıntılarına değinmiştik. İşte bu sistemle çalışanlar 10 sene sonrasında ek bir maaş ve gelir elde etmiş olacaklardı.

Sisteme Katılım Oranı Hızla Düşmekte

Son veriler ışığında zorunlu bireysel emeklilik sistemine girip vazgeçenlerin oranı yüzde 54’e ulaşmış durumda. Ülke ortalamalarının üstünde maaş alanlarda ise yüzde 73 olarak belirlenen BES’ten çıkışlarla birlikte önümüzdeki aylarda daha yüksek çıkışlar uzmanlarca öngörülüyor. Tabii isteyen tekrar sisteme dahil olabilmektedir.

Zorunlu BES’ten çıkış yapanların bu kadar yüksek olmasının sebebi olarak yapılan kesintilerin bu ekonomik koşullar altında tasarruf için bütçeleri zorlaması olarak görülmekte.

Rakamlarla Otomatik BES iptali

1000 ve üzeri çalışanı olan işletmeler için ilk etapta zorunlu hale getirilmişti. Otomatik BES ile 55 TL ile 200 TL arasında kesinti yapıldığı da kaydedilmiş durumda. Yüzde 3’lük pirim kesintisi olduğuna göre bu işletmelerde çalışanların aldıkları brüt ücret 2000 TL ile 6000 TL arasında olduğu tespit edilebilmekte.

Sisteme dahil olanların yüzde 9’u asgari ücretli çalışanlar olarak belirtilen verilerde sistemden cayanların yüzde 31’i özel olarak bireysel emeklilik sistemine dahil yani mevcut tasarruflarının olduğuna vurgu yapılmakta.

Bir tasarruf politikası olarak hükümetin ekonomi kurmaylarınca iyi düşünülmüş bir uygulama olmasıyla zorunlu BES, beklenildiği kadar memnuniyet yaratmışa benzemiyor bu açıdan bakarsak. BES cayma hakkı ile hiçbir tasarruf planlaması yapmayan çalışanlar da sistemi cazip bulup dahil olmadıkları sonucuna da varabiliriz.

Çünkü bu rakam 700 Bin’e kadar yaklaşmış durumda. Özetle BES’ten çıkış yapanların daha 3. ayında bu kadar yüksek olmasıyla sistemde yeni bir düzenleme kaçınılmaz gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir