Maaşımdan BES Primi Kesiliyor Nasıl iptal Ederim? Otomatik BES iptali

1 Ocak 2017’den itibaren tüm çalışanlar için otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi, diğer deyişle zorunlu BES, kavramıyla tanıştık. Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi (otomatik BES) ile 45 yaş altı çalışanlar için maaştan belirli bir kesinti yapılarak ileriye dönük ikinci bir maaş alma şansı tanınmaktadır. Lakin bundan memnun olmayanlar da mevcut. Maaşımdan BES primi kesiliyor iptal ettirmek istiyorum sorusuna cevap arıyorsanız, Otomatik BES iptali ile ilgili tüm yapılması gerekenleri sizin için cevaplayalım.

Şu zamana kadar harcayarak ve inşaat yatırımları ile büyümenin kalıcı olmadığı da geçte olsa anlaşıldı. Döviz ve faiz baskısının ekonomik büyümeye negatif etkisini de eklendiğinde yeni bir tedbir getirilmek istendi. Hükümet ekonomi yönetimi ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tasarruf tedbirlerini arttırmak adına yeni bir adım attı.

Otomatik katılımlı emeklilik sistemi başlıklı yazımızla BES sisteminin ayrıntılarından bahsetmiştik. Eğer siz de bu tasarruf planına mecburi veya isteğiniz doğrultusunda bile olsa dahil edildiyseniz BES iptal etmek için yapılması gerekenler şu şekilde olmalıdır.

Otomatik BES iptali için yapılması gerekenler ve BES iptal ettirme Prosedürü

Maaşınızı aldınız ve istemediğiniz halde otomatik BES primi kesilmiş. İşverenler çalışanları için maaş gününden bir gün sonra anlaştıkları şirkete BES ödemesini yapar. Bunu yapmadıkları zaman da idari para cezasının uygulandığını hatırlatmakta fayda var. Brüt ücretin yüzde 3’ü oranında kesinti yapılır ve 2 ay içinde otomatik BES iptali yapabilirsiniz.

İptal ettirme isteğinizi işvereninize veya çalıştığınız firmanın insan kaynakları bölümüne söylemeniz yeterli olacaktır. BES iptal dilekçesi yazmanız istenecek ve bu yazıyı kendilerinin sözleşme yaptıkları sigorta şirketine iletmeleri gerekecektir. 10 gün içinde sizden kesilen primlerin ödemesi de tarafınıza verilecektir.

Otomatik katılımlı bireysel emeklilik sistemi veya zorunlu BES çifte emekli maaşı almak için çok uygun bir sistem. Sistem sonunda primlerde yüzde 25’lik ek devlet katkısı da yapılacağı kesinleşmiştir. 1000 TL ek devlet katkısı peşin olarak süre sonunda sistemde kalanlara verilecektir.

Geleceği planlamak adına ülke olarak açıkçası ve maalesef pek iyi bir sırada değiliz. Tavsiyemiz bu sistemde kalabilmeniz. Asgari ücretliler için yaklaşık 70 TL civarında kesinti bütçeleri zorlayabilir elbette. Zira biraz tasarrufla ileride iki kere maaş alabilirsiniz. Bu yüzden Otomatik Bireysel emeklilik sisteminin harika bir tasarruf fonu oluşturacağını da kabul etmek gerekir.

Aşağıda formdan aklınıza takılan her türlü soruyu bize iletebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar “Maaşımdan BES Primi Kesiliyor Nasıl iptal Ederim? Otomatik BES iptali” yazısı hakkında

  1. Maasımdan yol param kadar kesinti yapıldi hemen iptal dilekçesi yazdım. Normal emekli oliyim yeter!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir