Onaylanan Bireysel Kredi İptali Mümkün mü?

Acil nakit ihtiyacınız var ve bu miktarı sağlayabilecek mecra size ödemesini yapamıyor. Bunun için aklınıza gelebilecek elinizde ki tasarrufları satmak yerine bankaya ihtiyaç kredisi için başvurmak size daha makul görünebilir. Peki durumlar değişirse onaylanmış bireysel kredi iptali hakkında dilerseniz detayları sizinle paylaşalım.

Banka bu başvurunuzu olumlu değerlendirdi ve hemen size kredi hesabı açarak istediğiniz m,ktarı hesabınıza yatırdı, ki günümüzde bu işlemler gayet hızlı seyretmekte. Bundan sonra parayı beklediğiniz yer size ödemesini yaparsa bu krediyi ve beraberinde gelen faizi boşu boşuna çekmiş olacaksınız. İşte bu noktada onaylı bireysel krediyi nasıl iptal ettirebileceğinizi sizin için araştırdık.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bankalardan kredi çeken tüketiciler için onaylanan krediden vazgeçme ve kredi iptali hakkı bulunduğunu ve bunu 14 gün içinde yapabileceği hakkını veren bankacılık düzenlemesi getirmiştir.

Bu süre içinde ilgili banka şubesine yapacağınız başvuru neticesinde herhangi bir kredi faizi veya dosya masrafı ödemeden ihtiyaç kredinizi iade edebilirsiniz.

Bu süreyi geçirdiğinizi varsayarsak ve onaylanan bireysel krediyi yine iade etmek isterseniz küçük bir faiz karşılığında verebileceğinizi bilmelisiniz.

Dikkat edilmesi gereken nokta

Kredinin vadesi boyunca geçerli olan sigorta masrafını da geri almayı unutmayın. Zira  bankalar ödediğiniz güne kadar olan sigorta masrafını alabilir peşin aldığı bu sigorta masrafının geri kalanını da size ödemek zorundadır.

Şunu da belirtmeliyiz ki; online bankacılık yoluyla veya telefondan SMS yoluyla başvurduğunuz kredi onaylanırsa bundan vazgeçme hakkınız saklı tutulmaktadır. Çünkü ön onaylı bu kredi başvuru işlemlerinden sonra şubeye gidip banka kredi sözleşmesine imza atmanız gerekmektedir, dilerseniz bankaya bu ön başvuru ve kabulün iptal edileceğini bildirebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar 2 “Onaylanan Bireysel Kredi İptali Mümkün mü?” yazısı hakkında

  1. Bireysel kredi kullanmayın kullandırmayın, kredi kullanacaklara denk gelirseniz hemen oyalayın bankaya yollamayın :)

  2. Onaylanan krediyi iptal etmek gereksiz bence. Bu zamanda çoğu kimse kredi notundan kötü sicilden bireysel kredi çekememekte.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir