Ölen Kişinin Kredi Borcu Varsa Ne Olur ?

Bankacılık sektöründe borçlar bir birey için yaşamı boyunca ödemek zorunda olduğu yükümlülükler arasında gelir. Lakin 1. derece akrabalarımızdan biri öldüğünde arkasında mal varlığıyla birlikte bize borçlarını da miras bırakmış olur. Ölen kişinin kredi borcu varsa miras hukukuna göre bankalar yakınlarından alacağını tahsil etme yoluna girerler.

Ölen Kişinin Kredi Borcu varsa silinir mi?

Ölen birey yasal mirasçı olarak akrabasını belirlememiş de olabilir. Diğer bir deyişle yasal mirasçılar kim ise hem mal varlığından hem de banka borçlarından mesul durumda olacaktır. Vurgulanması gereken bir nokta daha var. Kredi başvurusunda bulunurken ve sonrasında ihtiyacımız olan krediyi kullanırken hayat sigortası bedeli ödediğimizi hatırlatmak isteriz.

Tüketiciler bazı durumlarda bu hayat sigortası bedelini ödemeyi tercih etmeyebilir. Bu durumda tüketici hayatını kaybederse yasal mirasçıları mağdur durumda kalır ve bankaya kredi borcunu ödemek zorundadır. Ancak belirli bir koşul altında bu borçtan yasal mirasçı kurtulabilir. O da reddi miras yoludur.

ölen kişinin kredi borcu varsa ne olmaktadırReddi Miras Ne Demektir?

Hukuk literatüründe reddi miras, bir bakıma adından da anlaşılacağı gibi, varislerin ölen kişiden kalan tüm yasal miras haklarını reddetmek demektir. Yani ölen kişinin kredi borcu varsa 2 ay içerisinde varis mahkemeye reddi miras davası açabililir. Bu durumda bankalara olan mevcut kredi borcundan da kurtulmuş olabilir.

Ama bu durumda yasal mirasçı kendisine bırakılan tüm mal varlığından veya olası dul yetim maaşı gibi devlet yardımlarından da vazgeçmiş olur. Sürpriz durumlarla karşılaşmamak adına yerinde bir karar almak gerekir. Devlete geçen bu mal varlığı sayesinde banka devletten kredi borcunu tahsil eder. Devlet de son mirasçı sıfatıyla ele koyduğu bu mallardan bankaya verilen ücreti bir şekilde çıkartmaya çalışır.

Kısaca süreç böyle işler. Artık günümüzde banka kredi kullanımlarında hayat sigortası zorunluluğu çoğu zaman olsa da kullanılmayan durumlar da vardır. Bankalar risk primini belirlemek için kredi başvurularında bu yüzden detaylı sağlık raporu isteyebilir.

Eğer ölen kişi emekli ise kredi borcu tamamen devlet tarafından bankalara ödenir. Emekliler kredi çekerken mutlaka hayat sigortası primini kredisinden kestirmek zorundadır. Emekliler kredi borcunu ödemezse ne olur başlıklı yazımızdan emeklilerin tüketici kredi borçlarıyla ilgili detaylara da ulaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar 2 “Ölen Kişinin Kredi Borcu Varsa Ne Olur ?” yazısı hakkında

  1. yaş ilerledikçe banka kredilerinden alınan hayat sigortası primi ciddi artış göstermekte gerçekten.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir