Ne kadar kredi alabilirim? Kredi çekme limitim nedir?

Çoğu banka kredili ürünlerini kullananların ve finansal desteğe ihtiyaç duyanların en sık sorduğu sorulardan bazıları şunlardır. Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce ne kadar kredi alabilirim, kredi limitim nedir önceden öğrenebilir miyim gibi sorulardır. Herhangi net bir rakam ifade etmek imkansız ama bazı parametrelerin bu miktarı doğru olarak tahmin etmemizde önemi de büyük.

Başvuru sırasında istediğimiz miktarı bankalar çok yüksek bulup hemen vermeyebilir. Kredi alma limiti bankalarca nasıl belirlenir sorusuna ayrıntılarıyla değinelim.

Kredi alma limiti için bankaların dikkate aldığı noktalar

2016 yılı Ocak ayı itibariyle bankacılık sisteminde değişikliğe gidildi. Kredi kartı kullanımı için Kredi kartı taksit düzenlemesi yazımızda da ele aldığımız gibi, kişinin aylık gelirinin 4 katına kadar kredi kartı limiti belirlenmişti. Bireysel ve tüketici ihtiyaç kredilerinde de benzer düzenlemeye gidilmiştir.

Yani kısaca aylık gelir ve bankalar arasında geçerli bir puanlama sistemi olarak kredi notu tüketici kredisi alma limiti için en güncel ve geçerli iki parametredir.

Ne kadar kredi alabilirim sorusuna oran bazında örnek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kredi kartında limiti gelirin en fazla 4 katı olmak zorundadır. Tüketici kredileri için ise aylık gelirin en fazla yüzde 40’ı çekilmek istenen kredinin aylık vade tutarına eşit olmak zorunda.

Asgari ücretin 2017 yılı için 1404 TL olduğu bir asgari ücretli çalışan için aylık ödeme miktarı 580 TL’yi aşamaz. Tabii kişinin kira bedeli ödeyip ödememesi, gıda giderleri, kaç kişiyle yaşadığı gibi etmenler de bankalar tarafından göz önünde bulundurulur.

Ayrıca geçmiş kredi kartı ve tüketici kredisi ürünlerinde neler yaptığınızın özeti olan, kredi geçmişinizin kaydını tutan kredi notu da dikkate alınır. Düzenli ödeme yaptığınız her durum da kredi notunuz daha yüksek olmaktadır. Ama bu gelirinize oranla daha yüksek bireysel kredi çekebileceğiniz anlamına gelmez.

Aylık geliriniz, krediyi döndürme ihtimaliniz için hesaplanarak banka tarafından kredi üst limiti belirlenir ve size kredi hizmeti sunulur.

Bankalar bunu artık sistem üzerinde rahatlıkla görebildiği bilinmektedir. Bu yüzden hesaplamayı bankalara bırakın. Tüketici kredisi kullanmak istediğiniz bankanın şubesine gidin, müşteri temsilcisine ne kadar kredi çekebilirim sorusunu sorun ve o da size bilgilerinize bakarak size gereken cevabı birkaç dakika içinde söylesin.
Bu sayede vade sayısını, ödeme planını kredi hesaplaması yapan temsilciden anında öğrenebilir ve bütçe planlamanızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Tüketici kredisi başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa ve bankalar size kredi vermiyorsa kredi alamıyorum ne yapmalıyım başlıklı yazımızla gerekli bilgileri edinebilirsiniz. Herhangi soru ve problemleriniz için aşağıda ki yorum panelini kullanabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar 2 “Ne kadar kredi alabilirim? Kredi çekme limitim nedir?” yazısı hakkında

  1. Bankada çalışanlar ne kadar kredi çekebileceğiniz konusunda hemen cevap verebilmekteler dediğiniz gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir