Merkez Bankası Kara Liste Affı ve Sicil Affı 2017

Finans Haber – Geçtiğimiz yıl içinde banka sicil affı veya kara liste affı torba yasayla gündeme gelmiş ve meclisten geçmişti. Uzun zamandır beklenen bu tasarıyla 15 milyona yaklaşan bireysel ve kurumsal kredi tüketicisine sicil affı gelecek.

Kara liste kavramını açacak olursak: Bankacılık sektöründe Merkez Bankası MB tarafından kredi sicilinin en alt seviye de işaretlenmesi ve kredi alma ihtimalinin yok denecek kadar az olması kara listede olmak anlamına gelir. İşte bu noktada Merkez bankası kara liste affı bankalardan kredi kullananlar için son derece önemli olarak değerlendirilmekte.

Merkez Bankası Kara Liste Affı Ne Zaman Çıkacak ?

Çoğu banka kredi tüketicisinin merakla beklediği cevaba geçtiğimiz günlerde açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre 2017 yılının Temmuz ayında yürürlüğe geçecek uygulamayla milyonlarca kişi artık Merkez Bankası kara listesinde yer almayacak.

Geçmiş yazılarımızdan biri olan kara listedekiler için sicil affı makalemizde bu yasa kapsamından yararlanmak için şartları detaylı açıklamıştık. Kısaca mevcut borçlarınızı ödemiş olmak veya 6 ay içinde yeniden yapılandırmanız gerektiğini vurgulamıştık. Bunun için elinizi çabuk tutmanızda ve bankayla iletişime geçerek soruna çözüm getirmenizde fayda var.

Yapılandırmayla ilgili bankaların asla sorun çıkartamayacağını ve Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu BDDK’nın yakın takibi altında olduğunu da hatırlatmak yerinde olacaktır.

Merkez Bankası Kara Liste affı ne zaman çıkacakKara Liste Affı Neden Önemli?

Ticaret ve sosyal hayatta bir çok ihtimal vardır ve her an finansal bir desteğe ihtiyaç duyabiliriz. Bankalar bu konuda bize yardımcı olur ve ekonomik ortamda en güçlü finans destekçilerinden biridir. Bu sebeple de aralarında ki rekabet hayli fazladır.

Geçmişte ödemekte güçlük çektiğimiz ihtiyaç kredisi veya kredi kartı hizmetinden dolayı kredi notu düşer, ve kara listeye düşeriz. Merkez bankalarını baz alan bankalar da kara liste durumundan dolayı ihtiyacımız olan kredili ürün hizmetinden faydalanmamıza engel olur ve maalesef olumsuz cevap verir.

Tam olarak bu sebeple muhtemel finans ihtiyaçlarından faydalanmak için kara liste affı birçok kişi için önem arz etmekte. Özellikle borçlarını ödemiş bireyler ve firma sahipleri için bu haber ümit verici bir gelişmedir. Çünkü bu kara liste affı ile birlikte yatırım ve finans ihtiyaçlarını giderme şansı bulmuş olacaklar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir