Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nedir? KYMO Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan kullandığımız her tüketici kredisinde kredi yıllık maliyet oranı denen bir kavram buetlunmaktadır. Kısaca KYMO dediğimiz kredi yıllık maliyet oranı, toplam kredi geri ödemesinin çekilen krediden farkına verilen addır. Yıllık olarak hesaplanması nedeniyle aylık kredi taksitinin 12 ile çarpılması ile başlangıçta ki diğer masrafların eklenmesi şeklinde de hesaplanmaktadır. En uygun tüketici kredisi dediğimizde aslında KYMO en düşük kredi dendiğini de vurgulamak gerekir.

Kredi Yıllık Maliyet Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kredi yıllık maliyet oranı hesaplanırken bankaya yapılacak tüm ödemeler dikkate alınmalıdır. Bankalardan alınacak kredi türlerine göre de çeşitlilik arz etmektedir bu oranlar.

Örneğin taşıt kredisinde kasko bedeli eklenirken, konut kredilerinde ekspertiz değeri eklenebilmektedir. Kredi dosya masrafı hemen hemen her kredi türünde olan ortak bir masraf bedelidir.

Bu masraf kalemlerine ek olarak hukuki hizmet bedeli, kredi hayat sigortası, istihbarat bedeli, kredi tahsis ücreti gibi bankalarca alınan ek ücretler de yıllık maliyete oranına eklenebilen türde masraflardır.

Örnek KYMO Hesaplama

Önceki yazılarımızdan biri olan PTT emekliler için kredi kampanyası başlıklı makalemizde PTT kredisinin ayrıntılarından bahsetmiştik. Bu ihtiyaç kredisi kampanyasında 20 Bin TL’lik kredi kullanımını 48 ay vade ile yapıyorsanız aylık taksit tutarının 665 TL olduğunu belirtmiştik.

100 TL kredi tahsis ücreti ve diğer küçük masraflar eklendiğinde kredi yıllık maliyet oranının yüzde 28,7 olarak hesaplandığı sonucuna varmıştık.

Kredi Çekerken KYMO Daha Önemlidir!

Bankalardan kredi kullanırken KYMO tutarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Genel olarak aylık faiz tutarını baz aldığımız ihtiyaç kredilerinde kredi kullanırken bizden alınabilecek masraf ve giderlere de çok dikkat etmeliyiz.

Hala yüksek faiz oranlarından dolayı düşük faizli kredi bulmak hayli zor. Bu yüzden masrafı daha az olan kredi kampanyalarını iyi takip etmek ve bütçemize göre ayarlamak daha yerinde olacaktır. Krediyi çekerken ödediğimiz masraflar ihtiyacımız olan krediyi çekmekten daha önemli olmadığı için kredi giderimiz de hayli fazla olabilmektedir.

Sonuç olarak tüketici kredilerinde yıllık kredi maliyet oranı aylık kredi faizinden daha önemli bir paramatredir. Bu yüzden dikkatli bir kredi hesaplaması bütçemiz ve ileride krediyi geri öderken bir zorlukla karşılaşmamız adına çok uygun bir eylem olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir