Çekilen Kredi Vadesini Uzatmak için Ne Yapmak Gerekir ?

Bazı durumlarda bankalardan ihtiyaç kredisi kullanan tüketiciler bütçelerini giderlerine göre ayarlayamayabilir. Böylesi şartlar altında tüketici birkaç ay için kredi vadesini ödemekte zorluk yaşanabilir ve bankalarla bir problem yaşanmasına sebep olabilir. İşte bu kapsamda kredi vadesini uzatmak yani çekilen kredi vade sayısını yükseltmek, vade tutarını da düşürmesine sebep olarak bir çözüm olabilmektedir.

Peki bankalar kredi vadesini uzatmak için istekli davranır mı? Yani diğer bir deyişle kredi vadesini uzatmak mümkün mü?

Bankalar Verdikleri Kredinin Geri Dönmesini isterler!

Çok sayıda tüketicinin kredi borçlarından dolayı yasal ya da idari takip süreçlerinde olduğu bir gerçek. Bunun için yakın geçmişte birkaç düzenleme bile yapıldı. Banka borcu yapılandırma hakkında başlıklı yazımızda bazı önemli detaylara yer vermiştik.

Bankalar bu hukuki süreçlerle de uğraşmak ve bunlar için ek bir bütçe ayırmak istemezler de zaten. Kredi çektikten bir süre sonra eğer aylık vade tutarlarını ödemekte güçlük çekmeye başladıysanız, bankanıza gidip görüşmeniz yerinde olacaktır.

Bütçenizle ilgili sorunlar olduğunu ve kredi vade sayısını uzatmak istediğinizi, bununla birlikte aylık vade miktarını düşürerek krediyi geri ödemenizin mümkün olduğunu belirtmelisiniz.

Hayat şartları her zaman dilediğimiz planları uygulamaya izin vermeyebilir. Bunu bankalar da bilir, bu nedenle yaptığınız kredi vadesini uzatma başvurunuzu hemen değerlendirmeye alıp size yeni bir kredi ödeme planı çıkartırlar. Beki bir nebze faizden dolayı ek masraf çıkartırlar, buna itiraz etmek sürecin uzamasına veya başlamadan bitmesine neden olacağından gereksiz bir karşı çıkış olacağını söylememiz gerekir.

Genellikle konut kredisi kullanan banka tüketicileri kredi vadesini uzatmak isterler. Çünkü bu tür kredilerde aylık vade tutarı diğer kredilere oranlar yüksek olmaktadır. Tıpkı kirayı geciktirmek gibi konut kredi tutarını da ödeyememek mümkündür.

Kısaca mevcut kredinizi tekrar yapılandırmak bankalar nezdinde doğal olduğu gibi bankayla sağlıklı bir iletişim sayesinde finansal krizi aşmak oldukça mümkündür.

Kredi kartı borcu yapılandırma detaylarını kart borcu yapılandırma başlıklı yazımızla öğrenebilirsiniz. Aşağıdan bizimle iletişime geçebilir ve her türlü finans kredi sorununuzu bize iletebilirsiniz. Araştırmalarımız sonucunda oluşturduğumuz makalelerimiz gibi sorunlarınıza da mevcut düzenlemeler çerçevesinde çözüm bulmaktayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir