Kredi Sicil Affı ile birlikte Kredi Notu Yükselir mi?

2017 Şubat ayından itibaren yürürlüğe giren sicil affı ile birlikte yeni bir sayfa açıldı. Özellikle bankalara kredi borcu olanlar, kara listede olanlar ve kredi notu düşük olanlar için geçerli olacak bu dönemle birlikte akılları bazı sorular meşgul edebilmekte. Bunlardan biri de kredi sicil affı sonrası kredi notu yükselir mi sorusudur. Aşağıda dilerseniz ayrıntılı olarak bu soruya cevap arayalım.

Sicil affı yürürlüğe girdi

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren kredi sicil affı ile birlikte bankalara kredi borcu olanların borçlarını 6 ay içinde yapılandırıp ödemeleri halinde kredi sicillerinin temizleneceği müjdesi verilmişti. Borçlarını taksitlendirmek veya tek seferde ödemek seçenekleriyle çıkan bu kredi affından herkes yararlanabilecek.

Tabii bu yapılandırma sözlerine uymak zorunda kalmak sicil affından yararlanmanın ilk şartı olmaktadır. Bu konuda iyi bir bütçe planlaması yaparak banka borçlarından kurtulabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı Kredi Notunu Etkiliyor Mu?

Bankaların kredi vermeden önce kontrol ettiği önemli detaylardan birisi de kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilere bankalar genellikle kredi vermek istemezler.

Bu sebeple kredi skorunun yüksek olması bankalardan nakdi desteği en kolay şekilde sağlayabilmeniz adına önemlidir. Doğal olarak Kredi sicil affı kredi notunu yükselir mi? sorusuna karşılık olarak evet yanıtını vermek artık son derece kolay olacaktır.
Siciliniz temiz göründüğü, borçlarınızın kapatıldığı durumlarda kredi notunuzda ister istemez oynama durumları söz konusu olmaktadır. Kredi Sicil affının Resmi Gazete tarafından yayınlanmasının ardından aftan istifade etme dönemi de başlamış oldu.

Sicili bozuk olan kişiler ve kara listede olanlar 6 ay içerisinde sicilini düzeltmek için yapılandırma ve borç kapatma yoluna yönelirse, kredi notunun zamanla yükseleceğini tanık olacaklardır. Hep vurguladığımız gibi kredi notu yükselir mi sorusuna olumlu cevap her zaman borçları zamanında ödemekten geçmektedir.

Kredi Sicil Affından sonra kredi notu yükselir miKredi Sicil Affından Yararlanan Kişiler Kredi Çekebilme Hakkına  Sahip Mi?

Finans sektöründe yaşanan bu haber, sektörü daha da hareketlendirmeye başlamış bulunuyor. Hatta pek çok potansiyel kredi ve banka müşterisi artık kredi sicil affından yararlananlar için kredi olanağı sağlanıp sağlanmayacağı konusunda septik bir yaklaşım sergilemekte. KKB ve Merkez Bankası veri bankasından sicili temizlenen tüketicilerin verileri bankalar tarafından yine de silinmeyebilir.

Diğer bir deyişle bankalar, sicil affından faydalanmış olan kişilerin ilk önce kayıtlarını incelerken, uygun gördüklerine kredi olanağı sağlayabilir. Borçlarını yapılandırıp sicilini temizlemiş olsa bile önceden sicili bozuk olanlara ihtiyaç kredisi başvurusuna olumsuz cevap verebilir. Hala kredi desteği ile ilgili olarak bir belirsizliğin devam etmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Borçlular, borç yapılandırması ve borçlarını sıfırlama eylemi gerçekleştiği andan itibaren aftan yararlanabilecektir. Bunun için bankanın belirtmiş olduğu 6 aylık dönem sürecinde borç yapılandırma yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar 2 “Kredi Sicil Affı ile birlikte Kredi Notu Yükselir mi?” yazısı hakkında

  1. Kredi ile ilgili çok yararlı bilgiler aktarmıssınız.Çok teşekkür ederim.Baya faydalandım bu yazınızdan..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir