Kredi Notum Sıfır Ne Yapabilirim? | Pratik Bilgiler

Bilindiği gibi bankalar tüketici kredilerini kullandırırken öncelikle bireyin veya firmanın kredibilitesini ölçüt alır. Kredi notu dediğimiz bu puanlama sistemi sayesinde bankalar olası müşterilerinin kredi başvurularına olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapma hakkına sahiptir. Genel olarak kredi notu 1200 puan ve altında olanların bireysel veya finansal kredi kullanımında zorluklar yaşanabilmektedir. Peki tüm bu bilgiler ışığında siz kredi notum sıfır ne yapabilirim sorusuna cevap arıyorsanız aşağıda kesin çözümleri bulabileceksiniz.

Öncelikle kredi notunuzun sıfır olması bankaların kredili ürünleriyle son 5 yılda hiç ilginiz ve alakanız olmadı demektir. Son 5 yılın finansal hareketliliği hesaplanarak oluşan kredi notunuz eğer sıfır ise kolayca ödeme yapabileceğiniz bir banka kredili hizmetinden faydalanmanız yerinde olacaktır.

kredi-notum-sifir-ne-yapabilirimAma bu durumda da kredi notunun sıfır olması sebebiyle herhangi bir kredi kartı ve tüketici kredisi başvurusu olumlu sonuçlanmayacaktır. Bunun için ise yapmanız gereken birkaç hamle seçeneğiniz bulunmakta.

Kredili Ürün için Kefil Bulmak

Düzenli geliriniz olması dahilinde bile bankalar kredi notu sıfır olana pek olumlu yaklaşmaz. Bu durumda geliri olan bir tanıdığınızı bankaya kredinizden sorumlu olacak ikinci bir kişi yani bir kefil göstermektir.

Bulduğunuz kefil kişinin de kredi notunun çok yüksek olmasa da 1200 puanın altında olmaması bankaların gözünde iyi bir intiba bırakacaktır. Kredi kartı başvurunuz veya düşük tutarlı bireysel kredi kullanmanız ve zamanında düzenli ödemeniz halinde kredi notunuzun belirli bir zaman içinde tekrar yükseldiğine tanık olacaksınız.

İpotek Yaptırma Yöntemi

Sahip olduğunuz taşınır veya taşınmaz tasarrufunuzu, ev, araba, arsa veya devremülk gibi, bankaya bir teminat aracı olarak gösterebilirsiniz. Kredi veya kredi kartı ön başvurusu sırasında özellikle belirtmeniz durumunda imzalayacağınız sözleşme de ipoteğin türü ve niteliği yer alacaktır.

Bu kapsamda ilgili banka başvurunuza olumlu cevap vereceği ve kredi notunuz sıfır olsa bile istediğiniz bankacılık ürününü alabileceğinizi büyük olasılıkla söyleyebiliriz.
Özetle kredi notunuzu yükseltmek için bankacılık kapsamında yapabilecekleriniz kefil göstermek ve sahip olduğunuz malı ipotek ettirmektir. İleride acil ve yüksek miktarlı bir finans ihtiyacınız olduğunda yüksek kredi notu işinize çok yarayacak sağlam bir referans olacağını unutmamalısınız.

Findeks kredi notu öğrenme ve tüm detayları başlıklı yazımızda da kredi notunuzu nasıl öğrenebileceğiniz hakkında gerekli ipuçları yer almaktadır.

Yapılan Yorumlar “Kredi Notum Sıfır Ne Yapabilirim? | Pratik Bilgiler” yazısı hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir