Kredi Notu Nasıl Düzeltilir? | Kredi Notu Yükseltme 2017

Hem bankalar tarafından hem de banka tüketicileri için kredi notu kavramı önemli bir sayısal veridir. Kredi notu bankalara yaptığınız ödeme alışkanlığını ve zamanlamasını puan sistemine çeviren bir sistemdir. Düşük bir kredi notunuz varsa, kredi notunu yükseltmek için Findeks kredi notu nasıl düzeltilir sorusuna ayrıntılı cevap vermeye çalışacağız bu makalemizde.

Kredi Notunun Düşük Olması Ne Anlama Gelir?

Kredi başvurusu sırasında bankaların en önemli iki kriteri bireyin aylık geliri ve kredi puanı dediğimiz ve KKB tarafından belirlenen bir kriter olan kredi notudur. Kredi notu kaç olursa kredi çekilebilir başlıklı yazımızla düşük kredi notu ile kredi çekmek için neler yapılabileceğine ayrıntılarıyla yer vermiştik.

Kredi notu nasıl düzeltilir sorusuna verilebilecek en uygun cevap ise çekilen veya kullanılan kredili ürünlerin düzenli geri ödemesiyle mümkün olabildiğidir.

Kredi Notunda Neler Dikkate Alınır?

Bireyin Findeks kredi notu hesaplanırken dikkate alınan bazı risk unsurları vardır. Bu kriterler ile her banka müşterisinin 0 ile 1900 arasında değişen aralıklarda bir kredi puanı bulunmaktadır.

Kredi notu hesaplanırken hangi noktalar ne oranda dikkate alınır?

*  Bireysel ihtiyaç kredisi ve kredi kartı kullanımında geri ödeme alışkanlıkları: % 30

*  Mevcut banka hesap ve borç durumu: % 25

*  Yeni kredi başvurusu ve kredi kullanımları: % 20

*  Kredi kullanım yoğunluğu, yani ne sıklıkta kredi ve kredi kartı kullanıldığı: %15

*  Diğer finansal unsurlar. Çek, senet ödemeleri veya güncel piyasaya olan borç durumu: %10

Bu risk oranlarının yüzde olarak hesaplanmasıyla bireyin kredi notu otomatik olarak hesaplanarak Kredi Kayıt Bürosu veri bankasında tutulur. Tüm bankaların ve finans kuruluşlarının erişebildiği kredi puanına göre ihtiyaç kredisi başvuruları ve ilaveten kredi kartı başvuruları değerlendirilir.

Kredi notu yükseltmek için yukarıda saydığımız kıstasları göz önünde bulundurmanız yerinde olacaktır. Sonuçta bankaların avantajlı kredi kampanyalarından daha kolay bir şekilde yararlanabilirsiniz. Kredi notu yüksek olanlar daha iyi faiz oranları ve kredi vadeleriyle istedikleri finansman desteğine kolaylıkla ulaşabilmektedir.

Bankalar kredi puanı yani banka kredi notu yüksek olan müşterilerine güvendiğini ve bu kapsamda olumlu değerlendirmesini yaptıklarını da hatırlatmakta fayda var.

Yapılan Yorumlar 2 “Kredi Notu Nasıl Düzeltilir? | Kredi Notu Yükseltme 2017” yazısı hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir