Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekilebilir ?

Bankaların en önemli referans unsurlarından biri çok defa duyduğumuz bir kavram olan kredi notudur. Bu konuyla alakalı olarak önemli şu iki soru cevaplanmayı beklemektedir: Kredi notu kaç olursa kredi çekebiliriz ve kredi notu neden bu kadar önemlidir biz tüketiciler için? Dilerseniz aşağıda ayrıntılarına değinelim.

Öncelikle Findeks kredi notu olarak ekonomi literatüründe yerini alan bu kavramın amacını açıklamalıyız. Bankalar bir anlamda borç vereceği tüzel kişinin veya kurumun güvenilir bir kredi müşterisi adayı olup olmadığını bu nota bakarak anlamaya çalışır.

Kredi notu ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi için hatta kredi kartı başvurusunda bile karşımıza çıkan en önemli referanstır.

Kredi Notu Ren Kodları ve Puanlama Sistemi

Kredi notu 0 ile 1900 arasında değerlendirilen bir puandır bir bakıma ve ne kadar yüksekse o kadar iyidir denebilir. 3 renk ile temsil edilir.

  • 0-699 arası Kırmızı
  • 700-1499 arası Sarı
  • 1500-1900 arası ise Yeşil renktir ve tahmin edeceğiniz gibi Yeşil renk bankaların en olumlu bulduğu kredi adayını temsil eder.

Kırmızı renk aralığında yer almanız demek, çekmek istediğiniz bireysel kredide baya bir zorluk çekebileceğiniz ve büyük ihtimalle istediğiniz krediyi alamayacağınız demektir. Sarı renk aralığında yer alan bir tüketici adayıysanız çekmek istediğiniz kredi miktarı ve buna karşılık verebileceğiniz kefil, ipotekli mal veya tasarrufunuzun önem kazanacağı anlamına gelecektir.

kredi-notunun-sifir-olmasiKırmızı ve sarı renkte olmak demek bir anlamda geçmişte yaşadığınız tüketici kredisi veya kredi kartı kullanımınız da geri ödeme sorunlarını belirtir. Bankalar da yeni başvurularda bu tür müşterilerine de ihtiyatlı yaklaşmaktadır doğal olarak.

Siz de ileride oluşabilecek ihtiyaçlarınız için kredi notunuzu merak ediyor olabilirsiniz. Günümüzde bunun için bir çok yöntem bulunmaktadır. Kredi notunu öğrenmek için alternatif yöntemler konu içeriğine sahip yazımızda detayları inceleyebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse gelirinize uygun ve planlı bir bütçe anlayışıyla kullanacağınız kredilerle her zaman yeşil renkte kalacağınızı unutmayın. Tasarruflu bir gelir koruma sistemini uygulayarak kolaylıkla kredili ürünlerinizi geri çevirebilirsiniz. Her türlü olasılığa hazır olmak adına kredi notunuzu hep yüksekte tutmanız çok yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir