Kredi Kartları internetten Alışverişe Kapatılıyor mu? | Finans Haber

Günümüzde her türlü alışveriş ihtiyacımızı bilgisayar başında internetten alışveriş sayesinde karşılayabiliyoruz. Kredi kartları ise bu kapsamda kullanılan en önemli ödeme araçlarından. Ama bu bazı mağduriyetlere sebep olabilmekte. Sık sık haberlere konu alan, belki de sizin bile başınızdan geçen kredi kartı dolandırıcıları ile birçok banka müşterisi zor durumda kalmakta.

Bu problemlerin önüne geçmek için BDDK yeni bir uygulama getirmeye hazırlanıyor. Türkiye’de ki tüm bankalara ait mevcut veya verilecek olan bütün kredi kartları internetten alışverişe kapatılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu aldığı kararla bankalardan yaklaşık 176 milyon kredi kartını internetten alışveriş uygulamasına kapatmalarını istedi.

İnternetten Alışveriş Yapanlar Bundan Sonra Ne Yapacak

Bu haberle birlikte online alışveriş yapanlar bir şekilde paniğe kapılmış olabilir! Lakin konuyla ilgili yapılan açıklamanın devamında isteyen banka tüketicileri kredi kartlarını internetten alışverişe açabilecek.

Kredi kartını internetten alışverişe açmak için yapılması gereken telefon bankacılığından veya şube yoluyla sesli olarak bankaya ilgili kredi kartı için onay vermeleri gerekecek. Böylece bu istek doğrultusunda kredi kartı e-ticarete açılmış olacak.

e-Ticaret Onayı İçin Son Tarih Nedir?

BDDK 17 Ağustos’a kadar kredi kartlarının dijital alışverişte kullanımına normal olarak devam edileceğini duyurdu. Özellikle dikkat edilmesi gereken noktayı şu şekilde vurgulayabiliriz.
17 Ağustos 2017 tarihinden sonra eğer bankadan sözlü veya yazılı onay alınmadıysa tüm kredi kartları e-ticaret kullanımına kapanacak.

Kredi Kartı internetten Alışveriş Kısıtlamasının Amacı Ne?

Öncelikle hedeflenen kitle internetten alışveriş yapmayan kredi kartı müşterilerinin mağduriyetini önlemek. Bu sayede gerçekten online alışveriş yapan kitlenin kredi kartları dijital ortamda kullanılabilecek.

Bankalar müşterilerine ulaşarak sesli veya yazılı onay için kredi kartı müşterilerine ulaşmaya başladı. Yakın zamanda herhangi bir banka şubesine gitmeniz ve aktif olarak e-ticaret için kullandığınız kredi kartınızı bankaya mevcut alışverişe açık halinin devamı konusunda uyarmanız yerinde olacaktır.

SMS ile veya e-posta ile yapılan başvuruların güvenlik gereği asla kabul edilmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Diğer bir deyişle yazılı veya sesli onay şart olduğunu da tekrar vurgulayalım.

Ülkemizde halen çoğu e-ticaret sitesi telefonla SMS güvenlik onayı sağlayan 3D güvenlik sistemine sahip değil maalesef. Açıkçası bu bile kredi kartı dolandırıcılarının özel bilgilerimi rahatlıkla ele geçirebildikleri bir ortam oluşturmakta. Bir yasal düzenlemenin de e-ticaret firmaları için yapılması gerekli ama bu konuda henüz ciddi bri adım atılmış değil.

Önceki makalelerimizden Kredi kartı ile vergi borcu ödeme başlıklı yazımızla mevcut vergi borçlarınızı kredi kartından nasıl ödenebileceği konusunda ayrıntılı açıklamalara ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kaynak: donanimhaber.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir