Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi Hakkında Herşey

Kredi kartları gündelik yaşamamızın vazgeçilmez ödeme araçlarından biridir. Bankalar, eğer uygunsa, müşterisine nakit avans çekme avantajı da getirmiştir. Lakin bu yazımızda nakit avans çekim esnasında bazı noktalara dikkat çekmek isteriz.

Zor zamanlarda kredi kartından nakit avans kullanmak her ne kadar bir çözüm olsa da, kredi kartının kullanım amaçlarından birinin bu olmadığını da vurgulamak isteriz.

Nakit Avans Kullanımı Sonucunda Kredi Kartı Borçları

♦ Öncelikle kredi kartından nakit avans çekiminde normal bireysel kredilere oranla daha fazla faiz alınır. Eğer bu nakit çekim taksitli bir çeşitse ödenen faiz oranı da yükselir.

♠ Bankaların faiz ücretine ilaveten nakit çekim ücreti ve ekstra masraflar aldığını da hatırlatmakta fayda var. Kaldı ki sonraki gün bile yatırsanız çektiğiniz ücreti, yine sizden nakit çekim ücreti adı altında bir masraf alınacaktır.

♣ Bunlardan yola çıkarsak; uzun vadeli kredi kartı nakit çekimi yapmak yerine daha kısa vadeli ve en kısa zamanda ödeyebileceğiniz miktarı çekmeniz yararınıza olacaktır.

♥ Bir takvim yılı içerisinde, yeni çıkan bankacılık düzenlemesiyle en az 3 defa kart borcunuzun yarısından azını ödemeniz halinde kredi kartından nakit çekimi yapamayacaksınız.

◊ Zor anlarda ve nakit sıkışıklığı zamanında başvurulan yöntemlerin başında gelen kredi kartından nakit çekimi kısa vadede bize olumlu yansısa da, orta ve uzun vadede borçlanma miktarımızı arttırmaktan başka bir işe yaramaz. Yüksek meblağlara ihtiyacınız varsa kredi kartına değil tüketici kredilerine başvurmanız yerinde olacaktır.

Kredi kartı kullanımı getirdiği kolaylık ve kampanyalarıyla aslında tüketicinin alışverişlerde kullanmasında en çok tercih etmesi gereken yöntemdir, aylık borç ekstresini düzenli ödemek koşuluyla. Planlı bir harcama tüketiciye mutlaka karlı bir şekilde geri dönecektir.

Nakit avans kullanımı aslında Kredili Mevduat hesapları (KMH) ile benzer denebilecek özelliklere sahiptir. Bankalar her ikisini de zor anlarda kullanılması için müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Nakit olarak kullandırır ve daha yüksek faiz masrafı almaktadır.

Önceki yazımızda bir kredili mevduat hesabı olan Halkbank Dost Hesap hakkında kapsamlı bir inceleme yayınlamıştık. Bankaların kredili ürünleri hakkında sormak istediğiniz tüm sorunları ve öğrenmek istediklerinizi aşağıda ki yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir