Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım? | Pratik Bilgiler

Günümüzde bankaların artması ile birlikte birçok sorumluluğu da aldığımızı kabul etmemiz gerekmektedir. Nitekim bankalara vermiş olduğumuz bilgiler veya kullanmış olduğumuz kredi kartları bizlerin dikkatli olması konusunda kesinlikle önem taşımaktadır. Bir şey olmaz mantığı ile hareket etmek büyük sorunların oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle de önemsemeniz ve dikkat etmeniz gereken bir alan olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım sorusunu daha açık şekilde ele alalım.

Alışverişten eğitime ve daha birçok alan kadar beklentilerimizi karşılayan kredi kartları dikkat etmemiz gereken ürünlerin başında gelmektedir. Siber saldırılar ve yazılımlar ile birlikte kartınızı alan kişi bilgilerinizi ele geçirerek büyük borçların altına girmenizi sağlayabilir.

Peki, kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım sorusunun cevabını öğrenmek içim aşağıda yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz. Sizlerde kredi kartınızı kaybettiğiniz veya çaldırdığınız anda neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Şubeye Müracaat

Kredi kartı işlemleri konusunda akla ilk gelen şüphesiz banka şubeleridir. Bulunduğunuz bölge içerisinde yer alan banka şubesine giderek kimliğiniz ile birlikte kartınızı kaybettiğinizi belirtmelisiniz.

Kısa bir süre içerisinde de şube yetkilileri tarafından kartınız kullanıma kapatılmaktadır. Kolay bir yöntem olduğu gibi hızlı sonuç almanızda kesindir.

Telefon Bankacılığı İle Bilgilendirme

Kredi kartımı kaybettim düşüncesine kapıldıktan sonra cep telefonlarınız ile birlikte hemen bankayı arayabilirsiniz. Bankaların ana menülerde genelde ‘1’ tuşu ile giriş yapılan KAYIP ve ÇALINTI İÇİN İHBAR bölümünü tuşlamalısınız.

Bankanın operatörlerine bağlandıktan sonra ise sizlere bazı güvenlik soruları sorulmaktadır. Bunları cevaplamanız ile birlikte kartınız tamamen devre dışı bırakılmaktadır.

İnternet Bankacılığı İle Kartın Faaliyetlerini Dondurma

Kredi kartım kayboldu veya çalındı diyorsanız hemen yapmanız gerekenlerden biri de bankanın dijital internet bankacılığına girmektedir.

Kartınızı sizlere vermiş olan bankanın kurumsal sitesinden giriş yaptıktan sonra kredi kartı bölümü bulunmaktadır. Buradan kaybettiğinizde kartınızın faaliyetlerini dondurmanız için seçenekler sunulmaktadır. Seçim yapmanız ile birlikte kartınız tamamen bloke olmaktadır.

Yukarı yer alan işlemleri yapmanız ile kredi kartınızın hiçbir geçerliliği yoktur. Bankanız sizlere yeni bir kart göndermektedir. Evde kaybetmişim, buldum, buradaymış kartım deseniz bile hiçbir şekilde eski kartınız açılmamaktadır.

Yeni kartınız geldikten sonra tekrar alışveriş yapabilir ve kartınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz gibi hızlı hareket etmeniz her zaman sizlerin yararına olacaktır.

HSBC Kredi kartları ve ING Bank Kredi Kartları hakkında detaylara ve kredi klartı avantajlarına da ayrıca ulaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar “Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım? | Pratik Bilgiler” yazısı hakkında

  1. Yurtdışındayken bir kere kaybetmiştim kartı ve bankaya bağlanıp kartımın iptalini istemek bile baya pahalıya mal olmuştu. bankalar hep masraf…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir