Kredi Kartı Taksit Sayısı Düzenlemesi | Finans Haber

Mevcut bankaların verdiği kredi kartlarında taksit sayısının en fazla 9 olduğunu çoğu tüketici bilmektedir. Haliyle alışverişlerimizde taksit sayısını fazla tutarak bütçemizi ayarlamak gerekmekte. Eylül 2016’da çıkan yeni düzenlemeyle birlikte maksimum kredi kartı taksit sayısı 12’ye çıkarılmıştır. Bu düzenlemeyle birlikte kredi kartı borç yapılandırması vade sayısı da bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar çıkartılmıştır.

Kredi Kartı Taksit düzenlemesiyle ne gibi değişiklikler olmuştur ?

Bu düzenleme bazı ürünler için limit de koymaktadır. Örneğin Elektrik, elektronik eşya ve bilgisayarlarda taksit sınır sayısı 6 aydır. Gıda harcamaları taksit kapsamı dışında tutulacak.

Konaklama, sağlık, hava yolları, sosyal harcamalar ile kozmetik ve ofis malzemeleri için yeni düzenleme geçerli olabilecektir. Ayrıca en düşük kredi kartı limiti kişinin isteği doğrultusunda aylık gelirinin 4 katına çıkarıldı. Yeni asgari ücret rakamı belirlendikten sonra asgari ücretli çalışanlar için 2017 yılında bu limit yaklaşık 5600 TL olmaktadır.

Tüketici kredileriyle ilgili düzenlemeye de gidildi

Bankaların ihtiyaç kredilerinden yararlanmak isteyenler için artık vade süresi limiti 36 aydan 48 aya çıkarılmakla birlikte konut kredilerinde ki kredi tutarı da alınmak istenen konutun yüzde 75’inden yüzde 80’ine çıkarılmıştır. Böylece konutun yüzde 20 tutarında teminata sahip olanlar, diğer şartları da taşıdığı sürece konut kredisinden faydalanabilecek.

Tüketiciler için ekonomik açıdan gayet olumlu olan bu gelişmelerle birlikte mağduriyetlerin en aza indirilmesi planlanmıştır. Planlı ve bütçeye uygun akıllıca kredi kullanımıyla birlikte bu düzenlemeler tüketicilerin borcu geri çevirmesine de yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir