Limit Aşım Ücreti Nedir? Kredi Kartı Limiti

Ülkemizde 55 milyon kadar kredi kartı kullanımı mevcuttur ve limit aşım ücreti bu kartlar için geçerli olup bankalarca tüketici tarafından alınan ek bir ücrettir. Peki hangi durumlarda kredi kartı limit aşım ücreti alınmaktadır?

Örneğin 1000 TL limitli bir kredi kartınız var ve ekstre borcunuzun da 990 TL olduğunu varsayalım. Bir sonraki ekstreye kadar herhangi bir ödeme yapmadığınızda hemen hemen her bankada benzer faiz oranı uygulandığında, ki yüzde 2,5 dolaylarındadır bu oran, borcunuz 1000 TL’yi aşar.

İşte bankalar bu durumda sizden limit aşım ücreti olarak toplam borcunuza ek olarak bir faiz  uygulanır ve borcunuz beyhude yere artmış olur. Borcunuzu limitin altında düşürmediğiniz her gün faiz olarak uygulanan bu borç ile içinden çıkılamaz bir durumla karşılabilirsiniz.

Limit aşım ücreti yüzünden mağduriyet yaşamamak için

En azından bu durumla karşılaşmamak adına ekstre borcunuzun asgari ödeme tutarını düzenli ödemeniz yerinde olur. İlaveten alışveriş harcamalarınızı kısarak her ay gelecek asgari ödeme tutarını azaltabilir ve böylece 3-4 ay içerisinde borcunuzun tamamını eritmiş olursunuz.

Her bankanın dijital platformda bir internet şubesinin var olduğu bilinmektedir. Bu uygulamalarla kredi kartınızın güncel borç, harcamalar ile limit bilgilerini görebilir ve tabii banka uygun görürse yükseltebilirsiniz. Kredi kartı limit arttırmak için yapılması gerekenleri kredi kartı limit yükseltme yöntemleri başlıklı yazımızla öğrenebilirsiniz.

Şu noktaya da dikkat çekmek isteriz ki; kredi kartı limitini yükseltmek daha fazla borçlanmak ve bütçenizi daha çok zorlamak demektir. Aylık gelirinize paralel olarak kontrollü ve planlı harcama yaparak kredi kartı kullanımını gerek kazandırdığı bonus puanlarla, gerek taksit imkanlarıyla avantajlı bir hale bile getirebileceğini unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir