Kredi Kartı ile ilgili Genel Bilgiler | Banka Kartları

Nakit para yerine alternatif bir ödeme aracı olarak kullanılan kredi kartları 1990’lı yılların sonuna doğru yaygınlaşan ve günümüzde neredeyse her bankanın altyapısını modernleştirip güvenli hale getirerek kredi kartı hizmeti sunduğu kredili bir üründür.

Kredi Kartı Kullanımı Gittikçe Artıyor

Ülkemizde 1990’lı yılların başında kredi kartı kullanımı adet bazında 550 Bin kadar ilen, 2000 yılında 13,5 milyona, 2012 yılında ise yaklaşık 55 milyona kadar yükselmiştir.

Kredi Kartı Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler

Hemen hemen tüm bankaların kart başvurusu esnasında müşterilerinden istediği belgeler şu şekildedir;

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve Aslı
  • Ücretli çalışanlar için maaş bordrosu (şirketinizin mührünü içeren)
  • Firma sahipleri için vergi levhası fotokopisi
  • Ev hanımları ve çalışmayanlar için (kredi notunuz da düşükse) kefil
  • Emekliler için hesap cüzdanı veya ait olduğunuz kuruma ait kimlik fotokopisi
  • Banka tarafından verilen başvuru formu

Kredi Kart Aidatı Nedir ?

Kart başvurusundan sonra tüketicinin talebi doğrultusunda 6 ayda bir iki kez veya yılda bir kez alınan, bankanın kredi kartı için verdiği hizmetlerin bedeli karşılığında yasal olarak aldığı ücret ya da masraf tutarına verilen addır.

Aidatsız Kredi Kartları nedir ve aidatsız kart veren bankalar hangileri ?

Tüm bankalar artık son düzenlemelerle bir tane aidatsız kredi kartı hizmeti sunmak zorunda olduğunu bildiğimizden tüm bankalardan aidatsız kredi kartı edinilebilir. Fakat bu kartların limiti genelde düşük ve sunduğu bonus, mil gibi harcamalardan elde edilen kazançları da yok denecek kadar azdır.
Bazı aidatsız kredi kartları ise şunlardır: Akbank’tan Free Kart, Garanti Bankası hizmeti olan Flexi Kart, Odeabank’ın Bank’o Kart, bir İş Bankası kredili ürünü olan Maximum Kart.

Mastercard ve Visa Nedir?

Arasında ki tek fark ilgili şirketlerin ve merkezlerinin farklı olmasından kaynaklıdır. Mastercard Amerika merkezli bankalar ile tüketici arasında finans akışının altyapısı ve protokollerini belirleyen firmanın ismidir.

Visa ise Avrupa’da İngiltere merkezli aynı altyapı desteğini ve elektronik hizmet sağlayıcısıdır.

Kredi Kartları için başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var; hangi alanda daha çok kullanacağınızla paralel bir kredi kartı alın. Mesela çokça seyahat ediyorsanız mil puan getiren kart almanız yerinde olurken, bol alışveriş yapıyorsanız da bonus puan veren kredi kartlarını tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Ayrıca kredi kartlarının asgari ödeme tutarı hakkında detaylı bilgilere aynı başlıklı yazımızdan da ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir