Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? | Pratik Bilgiler

Ülkemizde 60 milyona yakın kredi kartı kullanan banka müşterisi mevcuttur. Gelişen teknolojiye paralel olarak kredi kartı güvenliği de bankaların hayli önem verdiği bir unsur olmakta. Eğer sizin de kredi kartınız varsa her türlü alışveriş ortamında dikkat etmeniz gereken hangi noktalar olduğunu, aşağıda ayrıntılarıyla değineceğiz.

Önceki yazılarımızda kredi kartınızın çalındığında veya kaybolduğunda nelerin yapılması gerektiğini kredi kartım kayboldu ne yapmalıyım başlığıyla sizler için derlemiştik.

Buna ek olarak kredi kartı hesap ekstresinde yapmadığınız harcamalar görünebilir, kredi kartı bilgileriniz çalınabilir! Bu gibi durumlarla karşılaşırsanız neler yapmanız gerektiğini madde madde açıklayalım.

Kredi Kartı Güvenliği Öncelikle Sahibinden Sorulur

Kredi kartınızın kullanımından kaynaklanan sorunlardan öncelikle kart sahipleri sorumludur. Diğer bir deyişle ikinci bir kişiyle kredi kartı bilgilerinizi paylaştıysanız, izniniz haricinde yapılan harcamalardan bankalar sorumlu olmayacaktır.

Bu yüzden güvenmediğiniz şahıslarla, telefonda veya 3d güvenlik sistemi olmayan sitelerden e-alışveriş yaparken istenen 16 haneli kredi kartı bilgisi ve arkada yer alan 3 haneli güvenlik kodunu asla paylaşmayın. Ayrıca kredi kartı şifresini de kendiniz dahil kimsenin bilmediğinden emin olun. Eğer böyle bir şüpheniz varsa en kısa zamanda bir bankamatikten kart şifrenizi değiştirin.

Kartınızın Güvenli Kullanımı için Basit Öneriler

Bu tür basit önlemlere ilaveten bazı basit uygulamalarla kredi kartınızın izniniz dışında kullanımına engel olabilirsiniz.

  • Kartınızın arka yüzündeki imza kısmını mutlaka imzalayın.
  • Çalınması veya kaybolması halinde vakit kaybetmeden bankanızın müşteri hizmetlerini arayın.
  • Eğer kredi kartınızın limiti yüksek ise asla internetten alışverişlerde kullanmayın. Ve mümkün olduğunca sanal kart kullanın.
  • Kredi kartı sigortası yaptırarak olabilecek türlü aksaklıklar için zararınızı güvence altına alabilirsiniz.

Bankaların Sorumluluğu Nedir

İnternetten alışverişlerde banka yüksek derecede sorumludur. Bankacılık mevzuatına göre internet sitelerinden istek dışında yapılan alışverişlerde bankalar siteye ödemeyi bloke etmek zorunda.

Ayrıca sitenin sahibi de 3D-Secure yani güvenli alışveriş seçeneğini sunmazsa bu durumdan sorumlu olacak ve zararın karşılanması bankadan veya siteden sağlanacaktır.

Bu tip sorunlarda itiraz süresi 7 gündür. Eğer sizin zararınız 3610 TL’nin altındaysa tüketici hakem heyetlerine, üzerindeyse de tüketici mahkemelerine başvuru yaparak zararın tazmini için işlem başlatabilirsiniz. Sebep olarakta yeterli güvenlik hizmetinin sağlanamamasını gösterebilir, bankaya veya işletmeye karşı davanız da haklı olan taraf siz olursunuz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir