Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Detayları

Bankalardan kullandığımız kredili ürünleri geri çevirmekte bazen zorlanabiliriz. 80 milyon civarında kredi kartı kullanımının olduğu ülkemizde ise kredi kartı borcundan dolayı mağduriyet yaşayanların sayısı da azımsanmayacak kadar çok. 2016 yılının Eylül sonu yapılan bir düzenlemeyle kart borcu olanlara (bir defaya mahsus olarak) kredi kartı borcu yapılandırma hakkı tanındığını önceki yazılarımızda da değinmiştik. Bu düzenlemeyle gelen kredi kartı borcu taksitlendirme hakkında detaylara ve yapılması gerekenlere yazımızın devamında yer verelim.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Düzenlemesi

Asgari tutarını ödeyemediğiniz veya birikmiş borçlarını geri çeviremediğiniz bir veya daha fazla kredi kartınız var diyelim. 29840 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları hakkında ki yapılan mevzuat değişikliğiyle tüketici mevcut kredi kartı borcu için en fazla 72 ay kredi kartı taksitlendirme yapma hakkına sahip olacaktır.

Kart Borcu yapılandırma yapmak istemeniz durumunda mevcut borcunuzun bulunduğu banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Burada müşteri hizmetlerine işlem detaylarını anlatıp bankanın neler yapabileceğini öğrenmeniz yerinde olacaktır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yakın takibi altında olan bankalar, size olumsuz bir geri dönüş yapamayacaktır.

Eğer kredi kartı borcundan dolayı takipteyseniz bu banka borcu yapılandırma düzenlemesinden de yararlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Kredi kartı asgari ödemesini yapamayanlar, borcu birikmiş olanlar, kredi kartı kullanıma kapanmış olanlar ve yasal takipte olanların da bu düzenleme kapsamında değerlendirileceğini belirtmeliyiz.

Kredi Kartım kullanıma kapatılır mı?

Çoğu tüketicinin merak ettiği soruya cevap mevcut durumunuzun ne olduğuyla alakalıdır. Eğer hakkınızda yasal takip ya da idari takip yoksa ve limit aşılmamışsa kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Eğer kredi kartı borcu yapılandırma yaptıysanız ve kullanmaya devam ederseniz aylık borç taksitleriniz o ay ki ekstreye eklenecektir. Yani mevcut harcamalarınızın dönem borcuna ilave olarak taksitlendirme yaptığınız vade borcu da eklenecektir.

Açıkçası kredi kartı taksitlendirme sonrasında mevcut kartınızı kullanmamanız yerinde olacaktır. Hem borcu döndürebilmek adına hem de bütçenizi zorlamamak adına doğru bir adım olacaktır.

Günümüz ekonomik şartların getirdiği avantajları (para puan, mil puan gibi) ve gündelik hayatta sağladığı kolaylıkları düşünürsek, kredi kartı kullanımı oldukça yararlı bir ödeme sistemidir.

Doğru ve hesaplı bir şekilde yaptığımız takdirde tabii, aksi halde borcun üstüne binen ek faiz ve masraflarla bizi zor duruma düşürebilir. Bu yüzden bu düzenlemeyi fırsat olarak görmeli ve geç kalmadan bankayla anlaşıp banka borcunu yapılandırma yoluna gitmeliyiz.

Yapılan Yorumlar “Kredi Kartı Borcu Yapılandırma ve Detayları” yazısı hakkında

  1. Faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmus acıkcasi tesekkurler. Kredi kartı sahibi olmak dert sahibi olmaktır unutmasin kimse.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir