Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hakkında

Hepimizin aslında bildiği ve her ay başımıza dert olan bir kavramdır kredi kartı asgari ödeme tutarı. Harcamalarımızla orantılı olarak artan ve kredi kartımızı kullanmaya devam edebilmemiz için her ay ekstrelerinin son ödeme gününe kadar en az ödememiz gereken tutar olarak tanımlayabiliriz.

Peki asgari ödeme tutarı neye göre hesaplanır ? 2016 Eylül ortalarında yapılan yeni kredi kartı düzenlemesi ile taksit sayılarında tüketicilerin lehine bir sonuca varıldı. Ama asgari ödemelerle ilgili herhangi bir esneklik maalesef sağlanmadı bu düzenlemede.

Kredi kartı limitiyle de paralel olan asgari ödeme tutarı, limiti 15 Bin TL’ye kadar olan kartlar için toplam borcun yüzde 30’u, 15 Bin ile 20 Bin TL arası olanlar için dönem borcunun yüzde 35’i ve son olarak 20 Bin TL ve üzeri olan kredi kartları için ise yüzde 40’ı olarak belirlenmiştir.

Kredi Kartı Asgari ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olabilir?

Bankalar bu konuda yine de esneklik sağlamışlardır tabii kanunlar çerçevesinde. Lakin 3 kez art arda asgari tutar ödenmezse kredi kartınız kullanıma kapatılır ve borcunuzun tamamını ödemeniz beklenir. Eğer bu durum devam ederse kredi kartı borcundan dolayı idari takip başlatılabilir. Ayrıca bir dönem içinde kredi kartı en az ödenmesi gereken tutar toplamda 3 kez aksatılırsa, kredi kartı nakit avans çekime kapatılır. Amaç aslında tüketiciyi mevcut borcu varken daha fazla harcama yapmaması ve borçlanmaması için ek bir önlem almaktır.

Kısaca kredi kartı asgari tutarı yapabilmemiz için her ay düzenli ve bütçeye uygun ihtiyaçlarımız doğrultusunda kredi kartı kullanmayı öğrenmektir. Sistemin alışverişe özendirdiği ve kitleyi çekmek için çeşitli indirim ve kampanyalar sunduğu bu zamanlarda kredi kartı kullanımında özenli olmak bizim için en iyisi olacaktır kuşkusuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir