Kredi Garanti Fonu KGF Nedir, Ne amaçla kurulmuştur?

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz Kredi Garanti Fonu kısa adıyla KGF, adından da anlaşılacağı gibi bir bakıma garanti kredi güvencesi veren, daha çok KOBİ’ler, esnaf, tarım emekçilerinin ve küçük işletmelerin ihtiyaçlarına hizmet eden bir anonim şirketidir. Kredi Garanti Fonu kısa adıyla KGF nedir sorusuna ayrıntılı cevap için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bünyesinde birçok ortak bulundurur. Bunlardan bazıları TOBB, TESK, KOSGEB gibi odalar ve sendika ile Halkbank, Eximbank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Akbank, Denizbank, ING Bank, Şekerbank, İş Bankası, Garanti Bankası gibi birçok bankayı sayabiliriz. Nefes kredisi ayrıntıları yazımızda da KOBİ’ler için KGF aracılığıyla destek kredisi ayrıntılarını anlatmıştık.

KGF’nin kuruluş amacı nedir?

Bir işyeri sahibisiniz, birçok istihdam sağlıyorsunuz ama mali açıdan zor bir dönem geçirirken bankalardan finans desteği sağlayamıyorsunuz. Bu durumda Kredi Garanti Fonu üreticinin ve istihdamın zarar görmemesi için işverene gerekli başvuruyu yaptığı takdirde 3 milyon TL’ye kadar size bir anlamda kefil olmakta ve bankayla kredi için anlaşmanıza olanak sağlamaktadır.

Ayrıca önemle vurgulamalıyız ki, bu kefalet sistemi sayesinde daha uygun şartlarda ve daha az maliyetli bir kredi desteğine de kavuşmuş olacaksınız. İhracat portföyü yüksek olan şirketler için ise KGF ile kefalet sistemi sayesinde finans desteği bulması büyük olasılıktır.

KGF Kefalet sistemi bünyesinde yer alan finans destekleri

  • İsim bazında sıralamak gerekirse; TÜBİTAK transfer ödemeleri için kefalet,
  • Eximbank kredileri için Kefalet
  • TTGV Kobi Destekleri için kefalet
  • KOSGEB geri ödemeli destekleri için
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği için kefalet sistemi

olarak 5 ayrı kategoride listeyebiliriz. Daha fazla ayrıntı için www.kgf.com.tr adresini ziyaret edebilir ve Hazine destekli bu program sayesinde KOBİ’lerin rekabet gücü ve özgün projeleriniz için KGF kefalet başvurusu yapabilmek amacıyla gerekli şartları öğrenebilirsiniz. KGF nedir sorusuna ayrıntılı cevap verdikten sonra KOSGEB faizsiz kredi hakkında detayları aynı başlıklı yazımızla öğrenebilirsiniz.

Her türlü tüketici kredisi hakkında soru ve problemlerinizi aşağıdan bizimle paylaşabilirsiniz. İster özel olsun ister genel, her türlü sorununuza araştırıldıktan sonra bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz.

Yapılan Yorumlar 2 “Kredi Garanti Fonu KGF Nedir, Ne amaçla kurulmuştur?” yazısı hakkında

  1. işyerim de kosgeb kredisi almak için bulunduğum ilin odasına mı kayıt olmalıyım önce yani?

  2. KGF destekli krediler o kadar çekildi ki piyasa ço kzor şeyler yaşayacak önümüzdeki zamanlarda. Bu zamanlarda çok borçlanmayın bankalara ve piyasaya. bence ebette

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir