Dosya Masrafı iadesi 2017 | Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Bankacılık alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlar çeşitli sektörlerde hizmet vermeyi sürdürüyor. Bu hizmetler ile birlikte ülkemizde de birçok banka bu alanda faaliyetlerini uzun yıllardır sürdürmeye devam ediyor. Elbette bu bankaların hizmet alanlarından birisi de kredi taleplerinin değerlendirilmesidir. Ve bu banka kredileri sayesinde tüketicilerden kredi dosya masrafı ücreti almaktadırlar. Bu yazımızda kredi dosya masrafı iadesi için tüketicilerin yapması gerekenleri ve kredi dosya masrafı nasıl geri alınır sorusuna cevabı ayrıntılarıyla anlattık.

Bankaların Kredi Hizmetleri ve Dosya Masrafları

Bankalar birçok alanda hizmet verse de en önemli hizmet alanı olarak krediler ortaya çıkıyor. Bu krediler üç ana başlık altında verilse de birçok isim altında kredi verilmeye devam ediliyor. Bu kredileri talep eden banka müşterileri ile birlikte gerekli olan görüşmeler yapıldıktan sonra kredi müşteriye uygun bulunması halinde veriliyor.

Bu kredinin verilmesi sırasında çeşitli ödenekler müşteriden alınmaktadır. Bu ödeneklerin başında ise kredi dosya masrafı yer almaktadır. Bu dosya masraflarının büyük meblağlar olmasından dolayı son zamanlarda mahkemelerin kararları neticesinde kredi dosya masrafı iadesi için ihtiyaç kredisi tüketicileri lehinde karar verdiği bilinmektedir.

Kredi Dosya Masrafı iadesi için

Müşteriler daha önce vermiş oldukları dosya masraflarını iade etmesi için krediyi çektiği banka şubesine bizzat dilekçe vererek süreci başlatırlar. Bu talep sonrasında herhangi bir geri dönüş olmaz ise 3000 Türk Lirasına kadar olan dosya masraflarını kişinin ikamet ettiği bölgede yer alan Tüketici Hakem Kuruluna başvurarak geri alabilir.

Tüketici mahkemeleri ve dosya masrafı geri almak için ayrıntılara kredi dosya masrafı geri alma yolları başlıklı yazımızda da bahsetmiştik.

Bu tür başvurular genellikle 3 ile 6 ay süre sonra çözümlenerek neticelendiriliyor. Bunun yanı sıra insanların 3000 Türk Lirasından daha yüksek olan dosya masraflarını talep etmesi için en yakın Tüketici Mahkemesine başvurması gerekir.

Kredi Dosya Masrafı Dilekçe Örneği

Kredi dosya masrafı dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu vesile ile birlikte tüketici mahkemelerinde ise süreç yaklaşık olarak 1 yıl sürer. Bu sürenin sonunda dosya masrafları banka müşterisine banka tarafından geri ödenir. Ödeme yapılan bedelde yasal faiz ile birlikte tamamı ödenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir