Kredi Dosya Masraf iadesi ve Geri Alma Yolları

Tüm bankalar her türlü kredi hizmeti verirken bildiğimiz üzere masraf adı altında biz tüketicilerden kesintiler yapmaktadır. Yaklaşık 3 sene önce çıkan çıkan tüketicinin korunması hakkında yasa gereği tüketiciler için bazı banka kesintilerini geri alma yolu açılmış oldu. Kredi dosya masraf iadesi için gerekli şartlar ve izlenmesi gereken yolları sizin için derledik.

Dosya masrafı tanımı bankaların içinde faiz ve kar payları dışında almış oldukları ek kesinti kalemleridir aslında. Diğer bir deyişle daha çok konut kredilerinde karşılaştığımız ipotek, ekspertiz ücreti ve her türlü kredide karşımıza sunulan sigorta bedelleri gibi masraflar dosya masrafı kalemine girmez.

Çünkü bankanın yasal olarak aldığı zorunlu ek kredi masraf kalemleridir bunlar. Ama ekspertiz ücret kaleminde banka belirli bir kar elde ediyorsa işte bu dosya masrafı kapsamına girer ve dosya masraf iadesi anlamına gelir.

Dosya Masraf iadesi ve tutarı için belirli bir rakam söylenebilir mi?

Evet söylenebilir! Çekilen kredi tutarının en fazla binde 5’i olarak hesaplanmak zorundadır ve yukarıda belirttiğimiz diğer kalem masraflar buna dahil edilmez.

Dosya Masrafı iadesi için ilk Yapılması Gereken Nedir ?

İade sürecinin başlaması için öncelikle bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığına bağlı tüketici hakem heyetine dosya masrafı geri almak için dilekçe örneği ile kullandığınız kredinin detaylı dökümünü içeren banka dekontunu ekleyerek başvurmanız gerekmektedir.

Unutmamanız gereken bir nokta ise; bu hakkınızı ancak en fazla 10 yıl geriye dönük tüketici kredilerinde kullanmanız mümkündür.

Tüketici hakem heyetlerinin esas amacı da tüketicinin hakkının yasal çerçevede çözülmesine gerek olmadan bir aracı kurum gibi çalışması ve bankayı dosya masrafını iade etmesine kanunlar çerçevesinde mecbur bırakmasıdır.

Dosya Masraflarını iade Süreci Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim ?

Tüketici hakem heyetine başvuru yaptığınız sırada tarafınıza bu konuda şüphesiz bilgi verilecektir. Çoğu kaymakamlık ve kurum artık dijital ortamda da bilgi aktarımı yapabilmektedir.
Kısaca sonuçları internet ortamından öğrenebilir veya kaymakamlığa tekrar giderek ilgili yerden sonucu öğrenebileceksiniz.

Bu yasal hak ile tüketiciler artık bankalardan bu ek dosya masraflarını mevcut kredilerinde ödemek zorunda değiller. Geriye dönük tüketici kredisi aldıysanız dosya masrafı iadesi için gerekli formaliteleri halletmenizi ve hakkınız olanı almanızı tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir