Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım ?

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre Ocak-Ekim 2016 arasında yaklaşık 1 milyon 100 bin kişi kredi ve kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe alındı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 kadar bir düşüş olsa da büyümenin lokomotiflerinden bankacılık sektörü açısından da büyük bir sorun teşkil etmekte. Kredi borcumu ödeyemiyorum ne yapmalıyım sorusunun cevabını sizin için araştırdık.

Öncelikle, ve her fırsatta dediğimiz gibi, tasarruf yapın. Yasal takip aşamasındaysanız can sıkıcı bir süreç yaşadığınızı tahmin ediyoruz. Lakin gereksiz harcamalar yapmayarak ve temel ihtiyaç giderlerinde (elektrik, doğalgaz, telefon) kısıntılara giderek bile 200 ile 500 TL arası bir giderden kurtulabilirsiniz.

Kredi Borcumu ödeyemiyorum diyorsanız borcunuzu yapılandırabilirsiniz!

Son yapılan yasal düzenlemelerle tüketici kredisi borcunuzun ödemediğiniz kısmını hangi bankadan kullanmış olursanız olun 72 aya kadar yapılandırabiliyorsunuz. Ek olarak bu torba yasayla birlikte kredi kartı taksit sayısı tavan limiti 12 aya çıkarılmıştır. Ev kredilerinde peşinat yüzde 25’den yüzde 20’ye düşürülmüştür.

Kredi Kartı Borcunuz için İhtiyaç Kredisi Kullanın

Birikmiş kredi kartından dolayı idari takip veya yasal takipteyseniz kredi kartı kullanımını kesin ve borcunuzu kapatmak için ihtiyaç kredisi kullanın. Yüzde 2,5 kadar olan aylık faizli kredi kartı borcunuzu yüzde 1.20 kadar faizi olan tüketici kredisiyle ödeyebilirsiniz. Yani borçtan kar bile elde edebilirsiniz.
Sonuç olarak özetle 10.000 TL kullanım için yaklaşık 3 bin TL kadar az borçlanmış olmaktasınız.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta ise şu: Aynı bankadan bu amaçla tüketici kredi kullanmak mümkün olmayabilir çünkü bankanın yararına olan bir nokta değil bu.

Tavsiyemiz bankayı uygun faizle ve uzun vadeli kredi kullanımına ikna etmek. Çünkü bankalar alacaklarını tahsil etmek isterler. Siz de bütçenize en uygun olan seçeneğin bu olduğunu bankaya uygun bir dille anlatmanız gerekir.

İkinci bir seçenek ise düşük faizli kredi kampanyası başlatan başka bir banka bulmak ve bir nevi mevcut kredi kartı borcunuzu uzun vadeli düşük faizle kredi veren bu bankaya transfer etmek. Bu noktada da kredi notunuzun hayli önemli olduğunu vurgulamakta fayda var.

Zira mevcut borcunuzu borçla kapatmak ancak yüksek kredi notunuzun, yani kredibiletinizin olmasıyla mümkün olabilir. Yine de her şekilde iyi hesap yapmalı, ve deyime göre ayağınızı yorgana göre uzatmalısınız.

Yapılan Yorumlar 17 “Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım ?” yazısı hakkında

  1. Evet yeniden yapılandırma secenekleri baya ilgi cekici ve rahatlatici gorunuyr. Tesekkurler!

  2. en uygun kredi seçeneği hiç kulllanmadıgındır aslında hehe. Bankalar yasal tefeci, lütfen dikkatli olsun herkes.

  3. Bankalardan başka bir alternatif finans kaynağı yok ki bankalara borçlanmayalım. Daha çok devlet teşviği ve politikası lazım bence.

  4. Borç yapılandırma ve taksitlendirme ile ancak bir düzene koyabildim. Asgari ücretle nereye kadar göreceğiz. Esnafa kredi yazınızı buldum tesekkürler.

  5. ben de yasal takipteydim borcumu yapılandırdım ve simdi kredi sicilimi duzeltmem gerekiyor ki bir daha kredi cekebiliyim.

  6. şişen kredi kartı borcumu ihtiyaç kredisi kullanarak kapatmak çok daha mantıklı ve kolay oldu. şimdi sabit kredi borcumu ödüyorum kredi kartını kapattım. Benim önerim Dikkatli harcama yapın her zaman.

  7. Yazınızdakileri uygulamaya çalışacağım özellikle başka banka fikrini hemen deneyeceğim. Başka türlü olacak gibi değil

  8. işsiz kaldığımdan beri herhangi bir yapılandırma ancak kısa zaman kazandırır bana, ülke ekonomisi iyi yönde gitmiyor diyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir