Banka Kredi Borcu Erteleme Hakkında

Bankalardan çekilen kredinin onaylanması ve ihtiyaçlarımızın giderilmesi elbette ki banka müşterilerini memnun eden bir durumdur. Geri ödeme zamanı geldiğinde ters giden hayat şartlarından dolayı kredi borcu erteleme yolunu izlememiz gerekebilir.

Lakin ödeme süreci boyunca gerek planlanmamış masrafların belimizi bükmesi gerek bütçe planlamasında ki hatalar sonucunda, kredi borcumuzun vadesini ödemekte güçlük çekebilir ve bu bize ayrı bir stres kaynağı olarak geri dönebilir.

Bu durumda bankaların yasal takip süreci başlatmaları ve icra gibi yollara başvurmaları da ayrı bir masraf olarak karşımıza çıkabilir.

İşte bu durumla başbaşa kalmamak adına biz tüketicilere banka kredi borcunu erteleme opsiyonu verilmiştir. Aslında sorunun püf noktası ve çözümü oldukça basit. Sağlıklı iletişim her şeyin çözümü olabilir.

kredi borcu erteleme detaylariKredi Borcu Erteleme için Ne Yapılabilir?

Kredinize onay veren ve kullandıran bankanın ilgili şubesine, ve hatta mümkünse aynı müşteri temsilcisine gidip kredi borcunuzu ödeyemeyeceğinizi uygun bir dille anlatmak geçici de olsa zaman kazandıran uygun bir çözüm olacaktır.

Nedenlerini ve niçinlerini ayrıntılı anlattıktan sonra bir vaatte bulunmayı ihmal etmeyin. Zira bankalar belirsizliği sevmez. Bunu ortadan kaldırmak ve icra gibi yollardan kurtulmak adına yapmanız, kredi sözleşmenizde aksi belirtilmediği müddetçe, hem hakkınızdır hem de yararınıza olacaktır.

Bankaların icra yoluna başvurması kendileri açısından da hoş bir durum değildir zaten. Çünkü icra yoluyla alacağı malları nakde dönüştürmenin garantisi yoktur. Bunun dışında ek olarak, eğer kredi notunuz buna imkan veriyorsa, borcu borçla kapatarak yani ikinci bir kredi almakta çözüm olabilir. Diğer bir çözüm ise mevcut kredi borcunun vadesini uzatmaya çalışmakta alternatif bir yol olarak aklınızda bulunsun.

Şunu da unutmamak gerekir: İyi bir bütçe planlaması ve gerekli tasarruflarla gelirinizi iyi yönetirseniz kredi borcu ve diğer masraflar sizin için hiçbir zaman bir problem olmayacaktır.

Kredi borcundan dolayı kara listeye girdiyseniz, kara listedekiler için sicil affı yazımızda gereken tüm detayları ve yapılması gerekenleri bulabileceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir