Kredi Borçlarımı Ödeyince Kara Listeden Çıkar mıyım?

Birçok kredi kartı kullanıcısının ve kredi borcu olanların en çok merak ettiklerinin arasında yer alan borçlarımı ödersem kara listeden çıkar mıyım sorusuna bu yazımızda ayrıntılı olarak ele alacağız. Bu sorunun ne anlama geldiğini bilmek veya bu sorunun yanıtını öğrenmek için öncelikle yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle kara listenin ne olduğunun öğrenilmesinde fayda vardır. Kara liste kredi kartı kullanıcılarının kart borcunu ve bireysel kredi borçlarının geri ödemesine göre değerlendirilmelerinin sonrasında kullanıcıların takibe alındığı listedir. Kara liste kavramını ve kara liste sicil affı hakkında detayları Merkez Bankası kara liste affı başlıklı makalemizden de öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Kullananlar da Dikkat Etmeli

Kredi kartı borcunu ödemeyen veya düzenli ödemeyen, ödemesini sürekli geciktiren herkes buna bağlı olarak kredi notunu düşürecektir. Bu puanlama ile kredi notu düşük olan kullanıcılar kara listeye girerler.

Kara listede olan insanlar için artık yeni kredi kartı çıkarmak veya bireysel kredi çekmek çok zor olur. Bunun için yapılması gereken şey kara listeden çıkmaktır. Peki kara listeden nasıl çıkarım sorusunun yanıtını arıyorsanız ayrıntılara değinmeye devam edelim.

Bankalara borcumu kapattım, Kara Listeden Çıkar mıyım?

Kara listeden nasıl çıkarım sorusunu bugün binlerce kredi kartı kullanıcısı veya ihtiyaç kredisi borcu olan insan sormaktadır. Kara listeden çıkmayı başarmak için öncelikli olarak bütün borçlarınızı temizlemeniz gerekir. Peki bu durum kara listeden çıkmanıza yeterli midir?

Bu sorunun cevabı için evet demeyi yeğlerdik. Yalnız maalesef kara listeye girdiyseniz çıkması da pek kolay değildir. Bir süre borçlanmamanız veya küçük miktarda kredi çekip düzenli ödeme yapmaya devam ederek zaman içinde kredi notunuz yükselecek ve kara listeden çıkmanız kesinleşecektir.

2017 yılı başında gelen sicil affı ile birlikte kara listedekiler için sicil affı gelmiş olmakla birlikte, yakı nzaman kara listeye girenlerin bir süre beklemesinin zaruri olduğunu belirtmekte fayda var.

Kredi kartı borcunuzu ödememeniz, düzenli ödeme yapmamanız veya ödemesini sürekli geciktirmeniz halinde gireceğiniz kara listeden çıkmak için yapmanız gereken öncelikli şey kredi kart borçlarınızı tamamıyla ödemektir.

Varsa kredi borcunuzu da tamamıyla ödemelisiniz. Ödemelerinizi yapmak için bankaların kredi yapılandırma avantajlarından yararlanmanızı tavsiye ederiz. Borcu yapılandırmak, taksitlendirmek demektir. Borcunuzun bitmesinden sonra kara listeden isminizin silinmesi için ise en fazla 5 yıl geçmesi gerekmektedir.

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar başlıklı makalemizde kara listede olup siciliniz bozuk olsa bile ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir