Kredi Alamıyorum Ne Yapabilirim? | Banka Kredileri

Neden kredi alamıyorum, kredi notum düşük kredi alabilir miyim gibi sorular aklınızı meşgul ediyorsa yazımızın devamında en güncel gelişmeler ışığında bu sorulara cevap verelim! Her kredi başvurusunda bankaların olumsuz cevap vermesi sinir bozucu ve motivasyonu düşüren bir nedendir. Şartları ve konuyu tüm açılardan ele almanız ise cevap için ilk adım olarak nitelendirilebilir.

Öncelikle günümüz ekonomik koşullarda ve güçlü bankacılık sektörü sayesinde bireysel ve ihtiyaç kredisi kullanımı hayli yaygın bir hal almıştır. Belki taşıt, belki konut almak veya diğer giderlerimiz için banka kredilerine ihtiyaç duymaktayız.

Eğer ‘Neden kredi alamıyorum?’ veya ‘kredi alamıyorum ne yapmalıyım?’ sorusunu soranlar arasındaysanız aşağıda olası sebepleri sizler için derledik.

Kredi almanıza engel olabilecek durumlar

  • Son bir yıl içinde kredi kartı kullanımından veya mevcut bireysel kredi borcundan kaynaklanan borcunuzda dört defa ödemelerde gecikme yaşandıysa,
  • Bankaların kara listesinde yer almanız,
  • Geçmişte kullanılan kredilerin geri ödemesinde yaşanan gecikmeler veya hali hazırda kredi borcunuzun devam ediyor olması. Bu sebeple kredi notunuzun düşük olması
  • Kredi başvurusu esnasında beyan ettiğiniz geliri belgeleyemiyor olmanız
  • Veya gelirin istenen kredi miktarı ve taksit tutarlarını gelirinizle karşılanamıyor olması görüşü (Bankalar bu konuda gerçekten katı bir tutum sergilerler)
  • 6 aydan daha kısa zamanda çalışıyor olmanız
  • Sizden istenen ipotek veya kefil talebini bankaya teminat olarak sunamıyor olmanız
  • Önceden kefil olduğunuz bir kredi müşterisinin ödeme zorluğu çekmesi veya kara listeye düşmesi

Bu ekonomik standartları sağlıyor olmanız sizin gelecekte ihtiyaç duyacağınız bireysel krediler için olumlu cevap alma ihtimalini güçlendirmektedir. Diğer bir deyişle KKB kredi notunu her zaman yüksek tutmanız sizin yararınıza olacaktır.

Sıkça tekrarladığımız gibi iyi bir bütçe planlaması ve tasarruf bireyin sağlıklı ekonomik döngüsü için olmazsa olmazlardır. Buna ilaveten Kara listedekiler için sicil affı ile birlikte getirilen düzenlemeyle, bugünlerde gerekli başvuruları ve ödemeleri yaparak kara listeden çıkabileceğinizi hatırlatalım.

Ayrıca bankalarla sağlıklı iletişimin her zaman size olumlu yansıyacağını da garanti edebiliriz. Zira düzenli bir geliriniz var ise, maaşı aldığınız bankadan tüketici kredisi alma olasılığınız yüksek. Müşteri hizmetlerinden gerekli bilgi ve ayrıntıları öğrenmeniz doğru bir adım olacaktır.

Kredi alamıyorum ne yapmalıyım sorusunu sizin için cevapladıktan sonra, aklınıza takılan her türlü sorunuzu aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar 3 “Kredi Alamıyorum Ne Yapabilirim? | Banka Kredileri” yazısı hakkında

  1. Asgari ücretle çalışana ihtiyacı olan kredi miktarı malesef çıkmıyor. Çok denedim bankalar bu konuda çok katı gerçekten.

  2. Kredi alabilmek için maaş aldığınız bankayı tercih etmeniz zaman kaybını önleyecek emin olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir