Konut Kredisinde Ön Onay Nedir? | Kredi Haber

Bankalar her kredide olduğu gibi konut kredisinde de kredi başvuru sahibinin krediyi geri çevirip çeviremeyeceğine bakmaktadır. Ayrıca konutun krediye uygunluğu, istediği vade tutarlarını ödemekte ne kadar güçlük çekebileceği gibi parametreleri de değerlendirir. İşte bu sürece kredi başvurusunda ön onay denir ve tüm bankalar bir nevi işi sıkı tutmak adına ön onay sürecini 1 haftaya kadar uzatabilir. Peki banka ön onay değerlendirmesini olumlu-olumsuz olarak size bildirirse bundan ne anlam çıkarmalıyız, ön onay sürecinde olmak ne demektir? Yazımızın devamında ayrıntılarıyla değinelim.

Öncelikle ön onayın bir değerlendirme süreci olduğunu vurgulamak gerekir. Konut kredisi başvurusunda sizden istenen belgelere paralel olarak sizi finansal olarak incelemeye alır.

Bankalar Ön Onay Süresince Ne Tür Bilgileri Değerlendirir?

Doğal olarak kredi başvurusunda sizden gelir belgeniz istenmektedir. Ne tür geliriniz olursa olsun gelir belgesiz bir konut kredisi almak neredeyse imkansızdır. Bunun yanında kredi adayının aşağıda belirtilen bilgileri de ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Bunlar;

  • Kullanmış olduğunuz tüketici kredilerinin ve kredi kartlarının ödeme geçmişi
  • Varsa çek senet gibi varlıklarla alakalı geçmiş dönem kayıtları
  • Aylık gelir ve gider durumunuz
  • Aile bireylerinin varsa gelir durumları, kredi notu bilgileri gibi finansal kayıtlar

Bunlara ilaveten istenen konut kredisi tutarı, vade sayısı ve bu durumda oluşacak aylık vade tutarının gelirinizin yüzde 40’ından daha düşük olmasına öncelikle dikkat edilmektedir.

Diğer bir deyişle sizin geliriniz ve teminat göstermiş olduğunuz gelirler toplamı bankalar tarafından konut kredisi başvurusunda ve değerlendirmesinde kilit bir veri olmaktadır.

Ön Onay Almak veya Almamak Ne Demektir?

Eğer konut kredisi almak istediğiniz banka size ön onayınızı olumlu olarak değerlendiriyoruz şeklinde bir cevap verdiyse konut kredisi ile aranızda sadece imzalar kalmış demektir. İstediğiniz konutun krediye uygunluğu, sizin gelirinize paralel olarak krediyi geri ödeme olasılığınız banka tarafından uygun bulunmuş anlamına gelir.

Eğer ön onay süreci sonunda size olumsuz bir dönüş yapıldıysa muhtemelen bu geçmişte yaşadığınız kredilerde ki istikrarsız ödemelerden veya mevcut borçlarınızdan kaynaklıdır. Bu yüzden 1 yıl gibi sürede kredi notunu yükseltmek için mevcut borçlarınızdan hemen kurtulmalı veya bu borçları yapılandırmalısınız.

Hayalinizdeki evi almak bu koşullar altında biraz sabır ve zamanla imkansız bir süreç değildir. Her türlü yorum, görüş ve önerinizi aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir