Konut Kredisi Borcu Yapılandırma | Banka Kredi Haber

Mevcut konut krediniz var ve faizlerin düştüğü bir ekonomik ortam oluşurken siz eski oranlarda ödeme yapıyorsanız konut kredisi borcu yapılandırma yapmanız mümkündür. İster başka bankaya borcunuzu daha uygun faizlerle taşıyabilir isterseniz mevcut bankada daha uygun konut kredisi yapılandırması yapabilirsiniz. Peki konut kredisi yapılandırmanın avantajları nedir, ek masraflar alınır mı gibi sorulara ayrıntılı cevap verelim.

Konut Kredisi Borcu Yapılandırma Avantajları Nelerdir?

Refinansman ya da Remortgage olarakta adlandırabiliriz konut kredisi yeniden yapılandırma sürecini. Kalan konut kredisi borcunuzu yeniden yapılandırırken kredi maliyeti aşağı çekilebilmektedir.

  • Daha düşük faiz oranlarıyla veya daha uzun vadeye yayarak bütçenizde ki yükü bir nebze azaltmış olursunuz.
  • Ayrıca güncel faiz oranlarıyla kalan borcunuzu daha aşağı maliyetlerde kapatabilirsiniz.
  • Ödeme planında değişikliğe de gidebilirsiniz. Yani maaşınıza veya ek olarak diğer kredili ürün borçlarınızın ödemesine paralel olarak konut kredisi borcunuzu tekrar planlayabilirsiniz.
  • Daha düşük faizli borçlanmaya paralel olarak aylık konut kredisi taksitleri de azalmış olur.
  • Eğer ekonomi konusunda öngörünüz ve analizleriniz yeterli derecede ise faiz şeklini değiştirebilirsiniz. Yani sabit faizliden değişken faizli konut kredisine geçiş yapabileceğiniz gibi, tersi de mümkün olmaktadır.

Konut kredisinde yeniden yapılandırma sürecinin bazı şartları da olduğu bankalar tarafından belirlenmiştir. Öncelikle bazı ek masraflar çıkabileceğini hatırlatmak ve detaylandırmak isteriz.

Kredi borç yapılandırma esnasında size ek olarak dosya masrafı çıkartılabilir. Ayrıca borcu tekrar kapatarak yeni bir bankaya borçlanıyorsanız yani borç transfer kredisi çekecekseniz erken borç kapatma bedeli de alınabilmektedir.

Bunlara ilaveten ekspertiz ücretinin de konut kredilerinde olmazsa olmaz masraf kalemlerinden olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Kredi Yeniden Yapılandırma Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle değerlendirilmesi gereken nokta kalan borç miktarıdır. Bununla birlikte konut kredisi faiz oranları arasında ki farktır. Size çıkarılabilecek ek masraflarla bu farkın bir artısı olmayacaksa mevcut borcunuzun mevcut koşullarda devam etmesi zaman kaybını en azından önler.

Yeniden yapılandırılan kredi borcunun aylık taksit tutarları ve toplam kredi maliyetine de dikkat edilmesi yerinde olacaktır.

Özet olarak konut kredisi borcumu yapılandırmak istiyorum diyenlerdenseniz ve düşen faiz oranlarından siz de konut kredilerinde faydalanmak istiyorsanız bankanızdan ayrıntılı olası ödeme planlarını dikkatli incelemeniz gerekmektedir.

Hangi kurum ya da kişilere konut kredisinin verildiği hakkında detaylı açıklamalara kimler konut kredisi alabilir temalı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir