Konut Kredisinde Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Şubat 2017 ile birlikte konut kredisi kampanyalarında bir çeşitlilik ve konut satışlarında hatırı sayılır bir yükseliş gözlemlenmekte. Ev almak için bankalardan kredi çekmek isteyen her tüketici bu kadar çeşitlilikte iyi bir analiz yapmak zorundadır. Bu yazımızda konut kredisi alırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu sorusuna ayrıntılı bir cevap vereceğiz.

Bankalar Neden Hayat Sigortası Yapar?

Finansal ihtiyaç kredilerinden önceden faydalandıysanız bilirsiniz ki hayat sigortası yaptırmak zorunlu bir uygulamadır. Bankalar, örneğin 2 sene vadeli tüketici kredisi verdiğinde müşterisinin 2 sene boyunca hayat sigortalı olmasını sağlamış olur.

Bunun için kredi tutarına, kişinin yaşına, sağlık durumu raporuna ve vade sayısına göre parametreler belirler ve sigorta miktarını tüketiciden tahsil eder. Bunu genelde de aylık kredi vade miktarına dahil eder.

Temel amaç ise, bankaların kişinin başına ölüm gelmesi ihtimalinde kredi tutarını sigorta şirketinden tahsil ederek geri alabilmektir. Tabii kefalet veya başka bir şekilde krediyi geri alabilme yolu yoksa.

Konut Kredisi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Nakit ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi bir hayat sigortası zorunluluğu konut kredilerinde yoktur. Bankalar zaten alacaklarını alınmak istenen eve veya konuta ipotek koyarak bir şekilde garanti altına almış bulunmaktadır.

Önceki yazılarımızda ipotekli ihtiyaç kredisi çeşitlerini ipotekli kredi veren bankalar başlığıyla incelemiştik. Unutulmamalı ki konut kredilerinde hayat sigortası yaptırmak isteğe bağlı olmakla birlikte vade sayısının ve çekilen kredi miktarının yüksek olması sebebiyle sigorta priminin de yüksek olması kaçınılmazdır.

Bu nedenle ev kredisi alırken hayat sigortası yaptırmak pek tercih edilen bir durum değildir. Ama hayat sigortası yaptırmayı tercih etmeyen kredi sahibinin vefat etmesi durumunda yasal mirasçılar konut kredisi borcunu üstlenmek zorundadır.

Tabii varisler reddi miras davasını borçlu kişinin vefatından sonra ki 2 ay içinde açabilir ve bu borçlar üzerinde ki sorumluluktan kurtulabilir. Elbette kanuni olarak kendilerine kalan emtialardan veya diğer nakdi varlıklardan da feragat etmesi anlamına da gelir bu. Diğer bir deyişle böylesi durumlarda iki kere düşünmeli ve ek bir masraf getirecek olsa da yasal mirasçılar bu sorumluluğu paylaşabilmelidir.

Yapılan Yorumlar 2 “Konut Kredisinde Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?” yazısı hakkında

  1. Evet zorunlu banka kendini sağlama almadan para verirmi 1 hafta önce ödedik dask ve hayat sigortasını :)

    1. Genelde ipotek karşılığı konut kredisi verildiği için sigorta yaptırma zorunluluğu yok ama tercih edilmesi yerinde olur. Teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir