Konut Kredilerinde Alınan Sigortalar

Çoğu tüketici bir konut sahibi olmak için bankalardan konut kredisi çekmek ve uygun vadelerle ödemek isterler. Olası risklere karşı bankalar bu kredi türünü verirken bazı sigorta masrafları çıkartabilmektedir. Bu yazımızda bankalar tarafından konut kredilerinde alınan sigortalar konusunu ve alınan konut kredisi sigorta tutarlarını detaylarıyla sizler için sıraladık.

Hemen hemen herkesin karşılaştığı sigorta türlerini aşağıda sıraladık ama sanıldığı gibi hepsi bir zorunluluk arz etmeyebilir.

Konut Kredisi Çekerken Yaptırılan Hayat Sigortası

İnceleyeceğimiz ilk sigorta türü hayat sigortası. Yapılması zorunlu olduğu düşünülen ama zaruri olmayan hayat sigortası ile bankalar bir nevi alacaklarını garanti altına almak isterler. Yani bankadan konut kredisi çeken kişinin vefat etmesi durumunda bankalar geri kalan kredi tutarını sigorta şirketinden tahsil ederler.

Yaptırmak zorunlu olmasa da hem banka hem de krediyi çeken kişi için hayat sigortası tarafların menfaatine olan bir durumdur. Tüketicinin vefatında sigorta şirketi tarafından ödeneceği için konut kredisi, yakınlarına bir borç bırakmamış olacaktır.

Bu yüzden konut kredisi çekerken bankalar özellikle sağlık konusunda ince eleyip sık dokurlar. Konut kredisinde hayat sigortası başlıklı yazımızla daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tekrar etmek gerekirse konut kredilerinde alınan sigortalar içinde yer alan hayat sigortasını yaptırmak zorunlu değildir.

Ferdi Kaza Sigortası

Banka müşterisinin olası kaza sonucunda kredi ödeme yükümlülüğünün aksaması ihtimaline karşı yapılan sigortaya ferdi kaza sigortası denir. Böylesi bir durumda poliçe sözleşmesine göre geri kalan kredi tutarı sigorta şirketinden karşılanmaktadır. Konut kredisi kullanımında yapılması zorunlu olmayan sigorta türüdür.

Konut Sigortası

Bazı bankaların talep ettiği bir sigorta türü olan konut sigortasını konut sahipleri de genel olarak yaptırmakta bir sakınca görmezler. Doğal afetler, hırsızlık veya tesisat gibi sorunlara karşı yapılan konut sigortası da zorunlu bir sigorta şekli olmamakla birlikte yaptırılması tavsiye edilir.

Yukarıda saydığımız konut kredisi sigortalarını bankanın anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden yaptırılabileceği gibi dilediğiniz sigorta şirketine de yaptırabilirsiniz.

Konut kredilerinden alınan sigortalar ek masraf olarak görülse de ileride ki olumsuz durumlara sizi hazırlıklı kılar. Bu yüzden yaptırılması gerektiğini vurgulamak isteriz.

Konut kredisi çektikten sonra tekrar yapılandırmak ve yeni bir ödeme planı çıkartmak isterseniz konut kredisi borcu yapılandırma başlıklı yazımız size yardımcı olacaktır.

Yapılan Yorumlar “Konut Kredilerinde Alınan Sigortalar” yazısı hakkında

  1. konut kredisi ayrı bir dert alınan sigortalar da ayrı bir dert. ama yapılması gerekiyor gerçekten bu sigortaların

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir