Bankaların aldığı KKDF ve BSMV ek vergileri nedir?

Bireysel ihtiyaç kredisi veya diğer kredi türlerini kullandığımızda tarafımıza verilen bir ödeme planı vardır. Bu çizelgeye baktığımızda KKDF ve BSMV adı verilen ek masrafların dahil olduğunu görebiliriz. Bu planda yer alan çizelgede ödenmesi gereken vade tutarı, bunun ne kadarı ana para ne kadarı faiz, ödeme tarihlerini ve KKDV ile BSMV adı altında bizden alınan ek vergileri görebilirsiniz. Peki KKDF ve BSMV nedir?

KKDF nedir?

Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu tabirinin kısaltılması olan KKDF, aslında kullandığımız kredilerde yapılan bir vergi kesintisidir. Ana para üzerinden alınan faizin yüzde 15’i kadar bir kesintiye tekabül eder ve bizden aylık olarak ödenmesi gereken tutarın içinde yer alır. Ticari kredi kullanan şirketler için yüzde 3 olan bu kesinti 15 Ağustos 2014 tarihinden itibaren çıkarılan bankacılık kanunuyla yürürlükten kaldırılmıştır.

BSMV nedir?

Açılımı Banka Sigorta Muamele Vergisi olan bu masraf vergisi türü, bankaların vermiş oldukları hizmete binaen vergi adı altında aldıkları masraf tutarıdır aslında. Aynı zamanda kredili mevduat hesapları ve kredi kartı kullanımı için de BSMV alınır. Tek sefer alınabildiği gibi aylık taksit tutarlarımıza da yansıtılarak alınabilir. Alınan faizin yüzde 5’i olarak kabaca hesaplanabilir.

Bazı kredili ürünler de bu ek masraflar alınmaz. Diğer bir deyişle Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ile Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) konut kredisi kullanan tüketiciler için alınmadığını belirtmekte fayda var.

Bu vergi türleri ve masrafları hakkında veya ilgili diğer konularda sorularınızı bize aşağıdan ulaştırabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir banka kredi sorununu aşağıda ki formu doldurarak bize iletebilirsiniz.

Kredi notu kaç olursa kredi çekilebilir başlıklı yazımız da istediğiniz kredili ürüne kavuşmanız için gerekli teknik detayları bulabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar “Bankaların aldığı KKDF ve BSMV ek vergileri nedir?” yazısı hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir