Kredi Notu Yükseltme Yolları | KKB Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu herhangi bir alışverişte bile karşımıza çıkan bankacılık literatüründe geçerli olan bir değerlendirme skorudur. Bankalardan kredi çekmek için Kredi Kayıt Bürosu KKB tarafından her bireyin bankacılık kredili ürün geçmişini bir şekilde özetleyen kredi puanı çok önemli bir yer tutar. Bu yazımızda kredi notu yükseltme yollarını ve kredi notunu yükseltmek için banka kredi tüketicilerinin yapması gerekenleri anlatacağız.

Kredi Notu Neden Düşer?

Mevcut bir kredi kartınızı veya tüketici kredisini geri öderken zamanında yapılmadığı, ödemelerin aksadığı veya hiç ödenmediği durumlarda kişisel kredi notu düşer. Bu durumda kredi notunu yükseltmek daha fazla zaman alabilmektedir.

Yani kredi notu kısa zamanda ve hızlı bir şekilde düşerken, kredi notu yükseltme işlemi zaman alan bir süreçtir.

Kredi Notu Yükseltme Sürecinde Yapılması Gerekenler

Kredi notum nasıl yükselir sorusunu soruyorsanız aşağıda madde madde güncel tüyoları sizler için derledik.

1. Eğer hiç bireysel kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız, öncelikle düşük limitler dahilinde kredi başvurusu için bankalara başvurun. Bu durumda kredi notu sıfır olarak kabul edilir. Geri ödemelerini de aksatmadan ödeyin.

2. Geçmişte banka kredi ürünlerine ihtiyaç duymamış olabilirsiniz. Bunlardan birini tedarik ettiğinizde örneğin kredi kartınızın dönem borcunu ödemek yerine tamamını ödeyin. Bu durumda kredi notunuz daha hızlı yükselecektir.

3. Eğer hiçbir bankacılık ürününü, örneğin vadesiz hesap veya diğer vadeli hesap türlerini bile kullanmadıysanız, bir banka seçin. Hesap açtırın ve aktif bir halde kullanmaya başlayın. O bankadan bir kredi kartı seçmeniz ve borcunuzu öderken bu hesabı bile kullanmanız yerinde olacaktır.

4. Adınıza veya oturduğunuz yere  ait elektrik, su veya doğalgaz borcu olmamasına da özen göstermelisiniz. Kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerden biri de kurum veya kuruluşlara olan borçlarınızdır. Mümkün olduğunca piyasaya kayıtlı borçlarınızdan kurtulmaya bakın.

Findeks kredi notu bankalara bireysel kredi başvurusunda aylık gelirinizle birlikte en önemli finans referanslarındandır. Findeks kredi notunun önemi başlıklı yazımızda konuyu detaylarıyla öndeki yazılarımızda anlatmıştık.

Kredi notunuzun hiç olmaması (yani sıfır olması) ile kredi notunuzun düşük olması durumunda bankalardan kredi almanız hayli zorlaşır. Her ihtimalde ihtiyaç duyabileceğiniz finans desteğini alabilmeniz için kredi notunuzu yüksek tutmanızda fayda var.

Belgenebilir aylık geliriniz yüksek olsa bile bankalar kredi notunuza bakarak size düşük miktarlı kredi bile vermeyebileceği uyarısını da yapmamız yerinde olacaktır.

Yapılan Yorumlar “Kredi Notu Yükseltme Yolları | KKB Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?” yazısı hakkında

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir