KOSGEB Kobi Nefes Kredisi Kampanyasına Büyük Talep

Finans Haber – Ekonomik durağanlığın iyiden iyiye kendini hissettirdiği son birkaç haftadır bariz bir gerçek piyasaya da baktığımızda. Ağırlıklı olarak KOBİ’lere sağlanan KOSGEB ve KGF destekli 50 Bin TL kobi nefes kredisi başvurusuna talebin beklenenden 20 kat fazla gerçekleştiği belirtildi.

KOBİ nefes kredisi hakkında başlıklı yazımızda detaylı bilgiyi ve başvuru koşullarını sizin için derlemiştik. Bu kredi kapsamında Ekonomist Dergisi başvuruyla ilgili ve kredinin uygulaması hakkında yaptığı araştırma sonucunda 15 Bin KOBİ için finans desteği sunan KOSGEB destekli nefes kredisine başvurunun 300 Bin düzeyinde olduğunu tespit etti.

Kobi nefes kredisi talebi hakkında

Geçtiğimiz hafta Başbakanın yaptığı açıklamada tüm başvuruların değerlendirileceği ve uygulamanın genişleyeceği sözünü vermişti. Bunun için KOSGEB’e fon aktarılması gerektiğinin de altını çizdi.

Bir bankacının yaptığı açıklamada başvuruda ki talep fazlalığının kredinin çok uygun koşullarla finans desteği sağlamasına bağladı. Ziraat Bankası ve Denizbank aracılığıyla kullandırılan nefes kredisi için Yapı Kredi, Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve Finansbank ile de protokol görüşmelerinin devam ettiği belirtildi.

İlk etapta bankalara 100 Milyon TL’lik limit sağlandığı tespit edildi. Bir KOBİ yetkilisine göre bu rakamın çok düşük olduğu lakin zamanla artacağına da dikkat çekildi. KGF’nin sağladığı bu limitlerde batık uyarısı da öne çıkıyor.

Sonuç olarak, KGF tarafından sağlanan nefes kredisinde kefalet sisteminin ön plana çıkması çok iyi bir haber. Yani teminat göstermekte zorlanan KOBİ’lerin Kredi Garanti Fonu kefalet sistemine dahil edilmesi, ve buna ilaveten sıfır faizli finans desteği sunması açıkçası nefes kredisine başvurunun rekor seviyeye gelmesine şaşırmamak gerektiğine de uygun bir cevap niteliği taşımakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir