KGF Destekli Sıfır Faizli Vakıfbank Kobi Kredisi

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için kullandırılan banka kredilerinden biri de sıfır faizli Vakıfbank Kobi Kredisi. Kredi Garanti Fonu (KGF) ile imzalanan protokol gereği Vakıfbank KOBİ’ler için tüketici kredisi desteği sunmaktadır. KGF destekli bu KOBİ kredisini yakından inceleyelim.

Genellikle tüm esnaf ve işletmelere faizsiz kredi seçeneği sunan KOBİ kredisinde esas olan nokta KGF kefalet sistemidir.

KGF Kefalet Uygulaması Esasları

Diğer bir deyişle Kredi Garanti Fonu kredi başvurusu yapan KOBİ’ler için bir teminat oluşturmaktadır. Bir esnaf, zanaatkar ve işletme sahibi kredi sicili bozuk olsa bile KGF sayesinde kredi desteğine sahip olmakta. Tutar genelde istenenden az da olsa istenilen vade sayısı imkanı sağlanmaktadır.

KGF tarafından sağlanan bu destek Özkaynak Kefaleti ve Hazine Destekli Kefaletler olmak üzere 2 çeşitten oluşmaktadır. İlkinde sadece KOBİ’ler, sserbest meslek mensupları, arsa ve konut kooperatifleri haricindeki diğer kooperatifler, çiftçiler veya tarımsal işletmeler için gerçek veya tüzel kişilere sağladığı kredi destek kefaletidir.

Hazine destekli kefaletler de ise hedef kitle ihracatçılar, havayolu şirketleri, seyahat acenteleri, turizm işletmeleri gibi KOBİ dışında değerlendirilebilecek işletmelerdir. Büyük miktarlarda verilen bu tür ihtiyaç kredilerinde bankalara kaynak hazine tarafından sağlanmaktadır. Vakıfbank KOBİ kredisi işte bu esaslara dayanmaktadır.

Kısaca KGF destekli kredi ile bankalar Kredi Garanti Fonu ile birlikte kaynak sağlar ve bunları KOBİ’lerin hizmetine sunar.

Vakıfbank KOBi Kredisi Ayrıntıları

Önceki yazılarımızdan KGF Destekli QNB Finansbank Kobi Kredisi başlıklı yazımızda bahsettiğimiz gibi Vakıfbank’ta benzer koşullarda KOBİ kredisini hizmete sunmuştur.

İlk yılı ödemesiz, sıfır faizli ve 4 yıl vadeli KOBİ kredisinden faydalanmak için öncelikle herhangi bir Vakıfbank şubesine gidip bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz. Öncelikli şartlardan bazılarını şöyle özetleyebiliriz.

TOBB’a bağlı herhangi bir odaya üye olmak ve işletmenizin 1 yıldan fazla sürede faaliyette olması.

Kredi Garanti Fonu tarafından değerlendirilen ve uygun görülen işletme sahipleri, çiftçiler, sanatkarlar ve tarım emekçileri başvurdukları Vakıfbank şubesinden destek kredisini alabilecekler.

Firmalar Vakıfbank Kobi Kredisi desteği sırasında hayat sigortasını yaptırmak zorunda olduklarını da hatırlatmakta fayda var. KGF’nin ne olduğu, ne amaçla kurulduğu ve çalışma politikalarını öğrenmek için KGF Nedir başlıklı yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir