Katılım Bankacılığı Nedir | Faizsiz Kazanç Tarihçesi

Günümüzde muhafazakar kesimin mevcut sistemden yarı bağımsız bir şekilde faizsiz kazanç sistemiyle yatırım yaparak kazanç sağlama amacı güden bankacılık sistemine katılım bankacılığı denir. Ticaret, finansal kiralama ve kar-zarar ortaklığı yollarıyla yatırılan miktara faiz oranı eklenmeden kar elde edilebilmektedir. Katılım bankacılığı nedir sorusuna cevap verdikten sonra katılım bankacılığının ayrıntılı geçmişine ve kazanç şekillerine değinelim.

Garantisi olmayan faizsiz kazanç sistemi olarak görülmekteydi

Katılım bankacılık sisteminde esas olan ‘faizsiz kazanç’ prensibidir. Diğer sistem bankaları tasarruf sahiplerinden belirli bir faiz ödemesi yapacağının garantisi ile para toplamaktadır. Belirlenen vade dolduğunda da bunu müşterisine faiziyle verir.

Katılım bankacılığında ise toplanan fonlar katılım bankaları tarafından sistem içinde faiz kazancı olmadan döndürülerek kar elde edilir ve fon sahibine belirli katılım oranında ana parayla birlikte ödenir.

Eskiden ana paranın bile verilme garantisi yok iken şimdi devlet güvencesi altında ve hatta devlet politikası olarak katılım bankacılığı oldukça talep gören bir bankacılık sistemi olduğunu söylemek gerekir.

Türkiye’de Katılım Bankacılığı Geçmişi

Muhafazakar kitleye hitap eden faizsiz kazanç sistemi olarak adlandırılan katılım bankacılığı sistemi geçmişi ülkemizde 1984’e kadar uzanmaktadır. Albaraka Türk ve 1985’te Faysal Finans ve 1989’da Kuveyt Türk ile ivme kazanmaya devam etmiştir. Akabinde Asya Finans 1996’da faaliyete geçmiş, Faysal Finans ismini Family Finans olarak değiştirmiştir.

1991’de kurulan Anadolu Finans ile Family Finans 2005 yılında birleşmiş ve bugün halen faaliyetlerine devam eden Türkiye Finans ismini almıştır. Temmuz 2016’da Asya Bankası’nın faaliyetlerinin BDDK tarafından durdurulmasından sonra günümüzde 5 banka ile katılım bankacılığı hizmetleri yoluna devam etmektedir.

Bunlar Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans ile Vakıfbank ve Ziraat Bankası katılım bankacılığı teşebbüsleri Vakıf Katılım ile Ziraat Katılım’dır.

TKBB Nedir?

Tüm katılım bankalarının katılmak zorunda olduğu bir meslek kuruluşu oarak faaliyet gösteren Türkiye Katlım Bankaları Birliği TKBB ile katılım bankaları bir platformda buluşabilmiştir.

Katılım bankacılığı sistemi içerisinde yer alan bankaların hak ve menfaatlerini savunmak TKBB’nin temel kuruluş amacıdır. Bankacılık mesleğini geliştirmek, rekabetçi ortamı ve fırsatları oluşturmak, haksız rekabeti önlemek ise diğer vazifeleri arasındadır.

BDDK tarafından denetime tabi olması ve 100 Bin TL’ye kadar tasarruf mevduat sigorta fonu TMSF aracılığıyla ana paranın güvende olması katılım bankacılığı sistemini güvenilir kılmaktadır. Bahsettiğimiz gibi gelişen bir yatırım sektörü olarak Ortadoğu sermayesinin de ilgisini ülkemize çekebilmektedir.

Vadeli hesap nedir isimli yazımızla yatırım araçlarında önemli bir yer tutan vadeli hesap yatırımı ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir